DOLAR 31,2179 % 0.04
EURO 33,9462 % 0.24
GRAM ALTIN 2.042,61 % 0,10
ÇEYREK A. 3.339,67 % 0,10
BITCOIN 1.947.498 8.98
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava


Google News

ABD’de 27 senatörden Biden’a mektup: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylayana kadar Türkiye’ye F-16 satılmamalı

T24 Dış Haberler ABD’de aralarında hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler bulunan 27 senatör, ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye, Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliklerini onaylayana kadar Ankara’ya F-16 savaş uçakları satılmaması gerektiğine …

Son Güncelleme :

03 Şubat 2023 - 8:20

/ 79 views kez okundu.
ABD’de 27 senatörden Biden’a mektup: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylayana kadar Türkiye’ye  F-16 satılmamalı

T24 Dış Haberler

ABD’de aralarında hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler bulunan 27 senatör, ABD Başkanı Joe Biden‘a Türkiye, Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliklerini onaylayana kadar Ankara’ya F-16 savaş uçakları satılmaması gerektiğine inandıklarını belirten bir mektup gönderdi. 

27 senatör, “Kongre, katılım protokolleri tamamıyla onaylanana kadar Türkiye’ye gelecekte destek vermeyi gündemine alamaz. Buna F-16 satışı da dahildir” ifadelerini kullandı. 

“Protokollerin onaylanmaması ve buna dair bir takvim sunulmaması, Rusya Ukrayna’yı sebepsiz bir şekilde işgal etmeye devam ederken ittifakımızın birliğini tehdit etmektedir” denilen mektupta, “Türkiye ile verimli ve iki tarafın da fayda sağladığı bir güvenlik ilişkisi ABD’nin çıkarınadır. Türk hükümetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini onaylamasını bekliyoruz” çağrısı yapıldı

27 senatör, Biden’a gönderdikleri mektupta Türkiye’yi “değerli bir NATO müttefiki” diye nitelendirirken, iki kuzey ülkesinin NATO’ya alınmasının ittifakın iyiliğine olacağını vurguladı. 

Senatörler, “ABD-Türkiye ilişkilerini NATO genişlemesinin üst üste  geciktirilmesi gölgeledi” ifadelerini kullandı ve “Bu durum, Vladimir Putin’in tehdit ettiği ittifak, Avrupa ve dünya düzeni için bir risk oluşturuyor” değerlendirmesine bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’te Türk Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an- Kerim yakılmasına izin verilmesinin ardından, “Stockholm’ün artık kendilerinden destek beklememesi gerektiğini” söylemiş ve üçlü görüşmeler geçici olarak durdurulmuştu.

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO üyeleri, Finlandiya ve İsveç’in üyelik protokollerini ulusal meclislerinden geçirdi. Macaristan, protokollerin bu ay ele alınacağını duyurmuştu. 

Biden yönetimi, Türkiye’ye F-16 satışını destekliyor. Ancak Wall Street Journal’da yer alan haberde kaynaklar, Biden yönetiminin F-16 satışını Finlandiya ve İsveç’im NATO’ya katılmasına izin verilmesi için bir “havuç” olarak kullanabileceğini söylemişti.

ABD Senatosu’nda toplam 100 senatör bulunuyor.