DOLAR 31,2179 % 0.04
EURO 33,9462 % 0.24
GRAM ALTIN 2.042,61 % 0,10
ÇEYREK A. 3.339,67 % 0,10
BITCOIN 1.947.498 8.98
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava


Google News

ABD’li Senatör: Finlandiya ve İsveç’e NATO üyeliği yoksa Türkiye’ye F-16 da yok; farklı türde yaptırımlar düşünülmeli

T24 Dış Haberler ABD’de Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Ankara Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine izin vermediği sürece Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satılmayacağını söyledi.  Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde de görev alan Van Hollen, iki …

Son Güncelleme :

01 Şubat 2023 - 12:44

/ 74 views kez okundu.
ABD’li Senatör: Finlandiya ve İsveç’e NATO üyeliği yoksa Türkiye’ye F-16 da yok; farklı türde yaptırımlar düşünülmeli

T24 Dış Haberler

ABD’de Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Ankara Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine izin vermediği sürece Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satılmayacağını söyledi. 

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde de görev alan Van Hollen, iki kuzey ülkesinin NATO üyeliğine izin verilmemesi durumunda farklı yaptırımların da gündeme getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Van Hollen salı günü yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği partnerlerimizle daha koordineli çalışmalı ve Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in üyeliğini bloke etmeye devam etmesi durumunda farklı türde yaptırımlar düşünmeliyiz” dedi.

Senatör, “Finlandiya ve İsveç’in üyeliğini onaylamadıkları sürece Türkiye’ye F-16 gönderilmeyecek” diye konuştu.

Geçen hafta da ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde, Demokrat Senatör Jeanne Shaheen, Türkiye’nin F-16 satın almasına, iki kuzey Avrupa ülkesinin NATO üyeliği Türkiye’nin meclisi tarafından onaylanmadıkça karşı çıkacağını belirtmişti. Komite Başkanı Bob Menendez de satışa karşı olduğunu belirtiyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç’te Türk Büyükelçiliği’nin önünde Kuran yakılmasına izin verilmesinin ardından “Stokholm’ün artık kendilerinden destek beklememesi gerektiğini” söylemiş ve üçlü görüşmeler geçici olarak durdurulmuştu.

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO üyeleri, Finlandiya ve İsveç’in üyelik protokollerini ulusal meclislerinden geçirdi.