DOLAR 31,0051 % 0.3
EURO 33,5403 % 0.27
GRAM ALTIN 2.023,37 % 0,56
ÇEYREK A. 3.308,21 % 0,56
BITCOIN 1.602.711 -2.918
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 11°


Google News

Alman dergisinden “Kundakçı Erdoğan” kapağı

“Türkiye Cumhurbaşkanı, iktidarını güvence altına almak için birçok yerde tehlikeli çatışmaları körüklüyor”

Son Güncelleme :

26 Ocak 2023 - 15:20

/ 83 views kez okundu.
Alman dergisinden “Kundakçı Erdoğan” kapağı

Almanya’nın çok satan siyasi dergilerinden Stern, 26 Ocak 2023 tarihli sayısının kapağında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yer verdi. Derginin kapağında Erdoğan “Kundakçı” diye nitelendirildi. 

Derginin kapağında, “Türkiye Cumhurbaşkanı, iktidarını güvence altına almak için Almanya da dahil olmak üzere birçok yerde tehlikeli çatışmaları körüklüyor” denildi.

Dergide Cumhurbaşkanı ile ilgili dosyaya 10 sayfa ayrılırken, “Erdoğan iktidarda kalabilmek için vicdansızca çatışmalar çıkarıyor: Kendi ülkesinde, Suriye’de ve ayrıca Almanya’da” denildi. Almanya’da yaklaşık 1.4 milyon Türk seçmenin bulunduğuna ve son seçimde Erdoğan’ın bu oyların yüzde 65’ini aldığına dikkat çeken dergi, AKP’nin Almanya’da seçim kampanyası faaliyetleri yürütme isteğinin de arkasında “her oya ihtiyacı olması olabileceğini” ifade etti. 

Dergide Erdoğan’la ilgili bölümü de “Huzursuzluk çıkarıcı” başlığıyla başlıyor.

Erdoğan’ın bin odalı bir sarayda yaşadığına dikkat çekilen dosyada, Cumhurbaşkanı’nın hem Batı hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştüğü; ayrıca NATO’yu küçümsediği iddia edildi.

Stern, “Erdoğan bir seçim yenilgisini kabul eder mi? Partisinin ortağı MHP, askeriye ve emniyet güçlerine öylesine yerleşmiş durumda ki kimi uzmanlar onun halkın aksi yöndeki tercihine rağmen iktidarda kalabileceğine dair spekülasyonlar yapıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Londra merkezli medya kuruluşu The Economist, geçen hafta yayınladığı kapağında, “Türkiye diktatörlüğün eşiğinde” manşetini atmıştı.

AKP’den tepki

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Stern’le ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bunların yaptığı basın yayın faaliyeti değildir; ilkel bir kara propagandadır. Batılı bazı yayın organları sistematik şekilde Cumhurbaşkanımızı hedef alıyorlar.’şeklinde tepki gösterdi.