DOLAR 31,0051 % 0.3
EURO 33,5403 % 0.27
GRAM ALTIN 2.023,37 % 0,56
ÇEYREK A. 3.308,21 % 0,56
BITCOIN 1.602.711 -2.918
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 11°


Google News

Araştırma: Antidepresanlar, nasıl bakterilerin antibiyotiğe direnç geliştirmesini sağlıyor?

Hastalığa sebep olan bakterilerin antibiyotiğe direnci sıklıkla fazla antibiyotik kullanımına bağlansa da, araştırmacılar antidepresan kullanımının da dirence sebep olabildiğini tespit etti.  Araştırmanın yazarlarından Queensland Üniversitesi’nin …

Son Güncelleme :

27 Ocak 2023 - 13:52

/ 83 views kez okundu.
Araştırma: Antidepresanlar, nasıl bakterilerin antibiyotiğe direnç geliştirmesini sağlıyor?

Hastalığa sebep olan bakterilerin antibiyotiğe direnci sıklıkla fazla antibiyotik kullanımına bağlansa da, araştırmacılar antidepresan kullanımının da dirence sebep olabildiğini tespit etti. 

Araştırmanın yazarlarından Queensland Üniversitesi’nin Avustralya Su ve Çevre Biyoteknoloji Merkezi’nde görev yapan Jianhua Guo, “Birkaç gün (antidepresana) maruz kaldığında bile bakteri, sadece bir değil; birkaç antibiyotiğe direnç gösterebiliyor” dedi. 

Araştırmayı haberleştiren Nature.com’a göre antibiyotik direnci, küresel bir sağlık tehdidi. 2019’da 1.2 milyon kişinin antibiyotik direncinin direkt sonucu olarak öldüğü tahmin ediliyor. 

Guo, dünyanın en çok kullanılan ilaç türlerinden olan antidepresanların bazı bakterileri öldürürken bazılarının da gelişimini etkilediğini ifade etti. Guo, bu durumun bazı bakterilerin savunma mekanizmasını tetiklediğini; bu sayede de o bakterilerin antibiyotik tedavisine rağmen hayatta kalabildiğini ifade etti.

Araştırmada mikrobun antidepresana maruz kaldığında mutasyon oranının da arttığı görüldü.