Aşı geldi ama!!! « Barko Türk

28 Ocak 2021 - 04:11

Aşı geldi ama!!!

Brezilya’daki Butantan Enstitüsü, Çin şirketi Sinovac’ın korona virüs aşısının etkinlik oranının yüzde 50.38 olduğunu duyurdu. Türkiye’de ise ön sonuçlara göre aşının etkinlik oranı yüzde 91,25 olarak açıklanmıştı. Kaynak: Türkiye’nin yüzde 91 olarak açıkladığı Çin aşısınının etkinlik oranını Brezilya yüzde 50 olarak açıkladı

Aşı geldi ama!!!
Son Güncelleme :

12 Ocak 2021 - 23:50

127 views

Güvenirlilik Bizde %91, Brezilya’da%50 Çin’de %0!

Ölü ve vaka sayılarının süratle gerilediği ve Çin’in bile kendi vatandaşına vurmadığı aşıyı bir an önce aşılamak için can atan Türkiye, Brezilya’dan gelen haberle bir kere daha şaşırdı!

Vatandaş kendi aralarında en çok şu soruyu sormaya başladı. “Bu kadar güvensiz bir aşının bize ne faydası var?”

Aşıyı üreten Çin şirketi Sinovac‘ın Brezilya’daki ortağı Butantan Enstitüsü, Faz-3 sonuçlarında elde ettikleri genel koruma oranının yüzde 50.38 olduğunu duyurdu.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, Butantan’ın klinik araştırma bölümünün medikal direktörü Ricardo Palacios, yeni oranın içinde klinik tedavi ihtiyacı hissetmeyecek derece hafif hastaların veya asemptomatik vakaların da bulunduğunu söyledi.

Butantan Enstitüsü geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada aşının ağır hastalığı yüzde 100, orta ve hafif hastalığı ise yüzde 78 oranında engellediğini açıklamıştı. Fakat uzmanlar bu sonuçların ikincil olduğunu, kamuoyuna açıklanan az sayıda veriye göre aşının koruma oranının en fazla yüzde 63 olarak hesaplandığını öne sürmüştü.

Ensitütü, ülkenin ilaç düzenleme kurulu Anvisa’nın da acil onay için daha fazla veri talep etmesi üzerine bugün yeni bir açıklama yapılacağını duyurmuştu.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 91,25

Çin aşısının Türkiye’deki ön sonuçlarına göre ise etkinlik oranı 91,25 olarak açıklandı. Gözler yapılan açıklamaların ardından Türkiye’nin Faz3 raporuna çevrildi.