DOLAR 31,2263 % 0.06
EURO 33,9289 % 0.09
GRAM ALTIN 2.043,26 % 0,13
ÇEYREK A. 3.340,73 % 0,13
BITCOIN 1.940.439 8.741
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava


Google News

Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya sorusuna yanıt: Ne olursa olsun bizim pozisyonumuz net

“Eğer iki ülke, üyelik süreçlerini ayırmaya karar verirse, Türkiye, Finlandiya’nın üyeliğini ayrı bir biçimde o aşamada değerlendirecektir”

Son Güncelleme :

01 Şubat 2023 - 17:48

/ 71 views kez okundu.
Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya sorusuna yanıt: Ne olursa olsun bizim pozisyonumuz net

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu ile Tallinn’de yaptığı ortak basın toplantısında; Rusya’nın İsveç ve Finlandiya’ya olası bir saldırısı durumunda Türkiye’nin bu iki ülkeyi NATO’ya kabul edip etmeyeceği sorusu üzerine “Herhangi bir provokasyon ya da tehdit ne olursa olsun bizim pozisyonumuz net. Bu üçlü mutabakatı uyguladıkları sürece, bizim görüşümüz olumlu olacaktır. Ancak uygulama olmadan durum ne olursa olsun pozisyonumuz son derece katı. Bizim güvenlik endişelerimize de dikkat edilmeli, sadece onların değil” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Estonyalı mevkidaşı Urmas Reinsalu ile Estonya’nın başkenti Tallinn’de bir araya geldi. İki bakan görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“Eğer iki ülke, üyelik süreçlerini ayırmaya karar verirse, Türkiye, Finlandiya’nın üyeliğini ayrı bir biçimde o aşamada değerlendirecektir”

Çavuşoğlu, bir basın mensubunun Finlandiya’nın üyelik başvurusunun ayrı olarak değerlendirilmesine ilişkin sorusunu “Finlandiya’nın üyeliği ile ilgili daha az sorun var. Biz başından beri bunun altını çiziyoruz. Ancak yine de bu üyelik süreçlerini ayırmak benim görevim değil. Bu, iki ülkeyle ilgili bir durum. Bir imza attılar. Tek bir protokol var. İki ülkenin de üyelik başvurusuyla ilgili imzalanan bir üçlü mutabakat var. Bu protokol üye devletlerin tamamı tarafından onaylandığında her ikisi de NATO’ya üye olacaklar. Ancak şu aşamada Türkiye’nin üyelik sürecini ayırmak gibi bir görevi, çalışması yok. Bu, NATO çerçevesinde atılacak bir adım. Eğer iki ülke, üyelik süreçlerini ayırmaya karar verirse, NATO da bu üyelik süreçlerini ayırmaya karar verirse tabii ki Türkiye, Finlandiya’nın üyeliğini ayrı bir biçimde o aşamada değerlendirecektir ve tabii ki daha da olumlu bakacaktır” diye yanıtladı.

Estonya ve diğer NATO ülkelerinin Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki anlaşmazlık konusunda arabuluculuk yapıp yapamayacakları yönündeki soruya ise Çavuşoğlu, şu yanıtı verdi:

“Aslında bir anlaşmazlık olduğunu söylemek doğru değil. Bir üçlü mutabakat zaptı var. Bu mekanizma Finlandiya ve İsveç’in önerisiyle kuruldu. Peki bu mekanizmanın amacı nedir? Bu mekanizmanın amacı, üçlü mutabakatı gerçekleştirmek için iki ülke tarafından atılacak olan adımların bir çalışmasıdır. Birinci toplantıyı Finlandiya’da gerçekleştirdik, ikinci toplantıyı Stockholm’de gerçekleştirdik. Üçüncü toplantı aslında planlanmıştı ve Brüksel’de NATO Karargahı’nda gerçekleşecekti. Biz, NATO uzmanlarını da bu toplantıya davet ettik ve net bir biçimde bu iki ülkenin taahhütlerini yerine getirip getirmediklerini o toplantıda değerlendirecektik. Son derece şeffaf bir mekanizma. Bu ikili farklılıklardan, ikili görüş ayrılıklarından kaynaklanmıyor. Üçlü bir mutabakat zaptı var ve bunun uygulanması gerekiyor. Bunun ne artısı ne eksisi söz konusu değil.”

“Ne olursa olsun bizim pozisyonumuz net”

Çavuşoğlu, bir gazetecinin “Rusya’nın İsveç’e saldıracağını ya da Finlandiya’ya saldıracağını, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde saldıracağını bilseydiniz ve bunu bilen tek kişi olsaydınız onları NATO’ya kabul eder miydiniz” sorusu üzerine “Herhangi bir provokasyon ya da tehdit ne olursa olsun bizim pozisyonumuz net. Bu üçlü mutabakatı uyguladıkları sürece, bizim görüşümüz olumlu olacaktır. Ancak uygulama olmadan durum ne olursa olsun pozisyonumuz son derece katı. Bizim güvenlik endişelerimize de dikkat edilmeli, sadece onların değil” yanıtını verdi. (ANKA)