DOLAR 30,9592 % 0.15
EURO 33,4953 % 0.12
GRAM ALTIN 2.017,54 % 0,27
ÇEYREK A. 3.298,67 % 0,27
BITCOIN 1.614.555 -0.175
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava


Google News

Bakan Varank’tan Altılı Masa’ya: İplerinin başkalarının elinde olduğunu biz bu kadar net anlatamazdık

“Avrupalılardan aferin kapmayı meziyet sanan bir sefillik”

Son Güncelleme :

02 Şubat 2023 - 20:36

/ 76 views kez okundu.
Bakan Varank’tan Altılı Masa’ya: İplerinin başkalarının elinde olduğunu biz bu kadar net anlatamazdık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziosmanpaşa’da Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Varank, “Ne diyor geçenlerde siyasetçiyim diye ekran ekran gezen Altılı Masa’nın toy genel başkanlarından bir tanesi, ‘İktidara geldiğimizde biz bu SİHA’lara dokunacağız’ diyor. Sonra, üstüne ne diyor biliyor musunuz? ‘Biz öyle bir belge hazırladık ki Avrupalılar görünce bize aferin diyecekler.’ Avrupalılardan aferin kapmayı meziyet sanan bir sefillik. Gerçekten bunların iplerinin başkalarının elinde olduğunu biz anlatsak bu kadar net anlatamazdık” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziosmanpaşa’da Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nin açılış törenine katıldı. 

“4 milyon lira destek sağladık”

Açılışı gerçekleştirilen bilim merkeziyle ilgili bilgi veren Varank, “TÜBİTAK desteğiyle farklı şehirlerde kurduğumuz bilim merkezleri ülkemizde bilime olan ilgiyi arttırıyor. Bu merkezlerde çocuklarımızı bilimle buluşturuyor, uygulamalı etkinliklerle bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturuyoruz. Kurduğumuz bilim merkezlerini geçtiğimiz yıl tam 1 milyon vatandaşımız ziyaret etti. 275 binden fazla evladımız bu bilim merkezlerindeki farklı eğitim programlarına katıldı. İşte geleceğin mühendislerinin, saygın bilim insanlarının başarılı tasarımcılarının, yetiştiği bu bilim merkezlerinden birini Gaziosmanpaşa’ya kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz bu güzel esere TÜBİTAK eliyle yaklaşık 4 milyon lira destek sağladık. Gaziosmanpaşa Belediye’miz de onun üstüne 6 milyon lira Bütçe ayırmış oldu. Az önce de söylendi ama ben tekrar zikretmekte fayda görüyorum, bu bilim merkezinin bünyesinde teknoloji, matematik, doğa bilimleri, tasarım, astronomi, uzay ve havacılıkla birlikte Dene-Yap Atölyeleri yer alıyor” dedi.

“Avrupalılardan aferin kapmayı meziyet sanan bir sefillik”

Bakan Varank, “Bu bilim merkezinde inşallah geleceğin Özdemir Bayraktar’ları yetişecek. Tabi, ben bu noktada bir konuya değinmek mecburiyetindeyim. Ne diyordu geçenlerde siyasetçiyim diye ekran ekran gezen Altılı masanın toy genel başkanlarından bir tanesi, ‘İktidara geldiğimizde biz bu SİHA’ lara dokunacağız’ diyordu. Sonra, üstüne ne dedi biliyor musunuz? ‘Biz öyle bir belge hazırladık ki Avrupalılar görünce bize aferin diyecekler’. Avrupalılardan aferin kapmayı meziyet sanan bir sefillik. Gerçekten bunların iplerinin başkalarının elinde olduğunu biz anlatsak bu kadar net anlatamazdık. İşte tam da bu noktada rahmetli Özdemir Bayraktar’ın bir sözünü hatırlamamız lazım. Rahmetli her zaman şunu söylerdi, ‘Birilerinin yurtdışına bağımlı olma zorunluluğu milletimize olan sorumluluğumuzun önüne geçemez.’ Evet, onlar göbekten yurt dışına bağımlı olabilir. Ama biz bu millete, milletimize bağlıyız. Milletimize hizmet etmeyi şeref sayar takdiri de yalnızca milletimizden bekleriz. Onlar SİHA’lara dokunmanın milli projeleri durdurmanın hayalini kuradursun. Biz binlerce yeni Aziz Sancar yetiştirmenin gayreti içerisinde olacağız. Ben bu vesileyle Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’mizin Gaziosmanpaşa’mıza, İstanbul’umuza, bilhassa gençlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Burada emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum ve gerçekten şu anda Türkiye’de yakaladığımız bilim teknoloji inovasyon ateşiyle hep birlikte Türkiye yüzyılını inşa edeceğiz. Bundan hiç şüphemiz yok. 2023 senesi bu manada çok önemli. Milletimizin burada göstereceği takdir bu manada çok önemli. Biz her zaman Gaziosmanpaşalıların desteğini arkamızda gördük. Evelallah onlar 2023’te de doğru tercihi yapacaklar. Desteklerini Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasından eksik etmeyecekler ve inşallah 2023 ve sonrasında çok farklı bir Türkiye çok daha müreffeh, çok daha başarılı bir Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz diyorum” ifadelerini kullandı. (DHA)