DEVA Partisi kurucusu, Genel Başkan Ali Babacan’ın Boğaziçi Rektörlüğü’ne atanmasına tepki gösterdiği Melih Bulu’nun danışmanı oldu « Barko Türk

28 Şubat 2021 - 13:04

DEVA Partisi kurucusu, Genel Başkan Ali Babacan’ın Boğaziçi Rektörlüğü’ne atanmasına tepki gösterdiği Melih Bulu’nun danışmanı oldu

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Melih Bulu’nun rektör danışmanı, DEVA Partisi Kurucu Üyesi Oğuzhan Aygören oldu.


DEVA Partisi kurucusu, Genel Başkan Ali Babacan’ın Boğaziçi Rektörlüğü’ne atanmasına tepki gösterdiği Melih Bulu’nun danışmanı oldu
Son Güncelleme :

02 Şubat 2021 - 1:27

103 views


Bulu’nun atanmasına karşı protestolarda bugün onlarca öğrenci daha gözaltına alınırken, Bulu 4 haftanın ardından kendisine yardımcı ve danışman atadı. DEVA Partisi Kurucu Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Aygören rektör yardımcısı olurken, Endüstri Mühendisliği öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Gürkan S. Kumbaroğlu da rektör yardımcısı oldu.

Binlerce Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ve mezununun olduğu Clubhouse buluşmasında Aygören’in atanmasına tepki geldi. Clubhouse’da DEVA Partisi’ne karşı protestosu olurken, ‘DEVA partililer dışarı’ ifadesi kullanıldı.

Babacan, Bulu’nun atanmasına tepki göstermişti

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bulu’nun rektör olarak atanmasına tepki göstermiş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘#KayyumRektörİstemiyoruz’ etiketi altında tepkisini dile getirmişti.

Babacan paylaşımında, “Üniversiteler özerk olmalıdır. Ülkemizin özgür akademiye, özgür bilim insanlarına ve üretken öğrencilere ihtiyacı var. Bu özgürlük ve üretkenlik, kayyum atamalarıyla sağlanamaz. #KayyumRektörİstemiyoruz. Özgür bir akademi istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

DEVA Partisi Kurucu Üyesi Oğuzhan Aygören‘in Cumhurbaşkanlığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Melih Bulu‘nun rektör danışmanı olarak atanması hakkında DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin‘den açıklama geldi. Şahin, Clubhouse uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada, “Eğer Oğuzhan Hoca bu görevi kabul ederse, partimiz ile yolları ayrılacaktır” dedi.

Şahin, Aygören’in gıyabında gerçekleşen bir atamayla Rektör Yardımcılığı görevine geldiğini belirterek, “Oğuzhan Hoca bunu yüksek ihtimalle geri çevirecektir” şeklinde konuştu.

Aygören’in atamayı kabul etme konusunda özgür olduğunu fakat Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektörlük sürecinin başından bu yana hukuksuz bir biçimde gerçekleştiğini vurgulayan Şahin, “Biz bu hukuksuzluğa parti olarak ortak olamayız. Eğer Oğuzhan Hoca bu görevi kabul ederse, partimiz ile yolları ayrılacaktır” ifadelerini kullandı.