AB’de yetişkinlerin yüzde 60’ından fazlası corona virüse karşı aşılandı « BarkoTürk

23 Eylül 2021 - 09:16

AB’de yetişkinlerin yüzde 60’ından fazlası corona virüse karşı aşılandı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Brüksel Ekonomik Forumu’nda yaptığı …

AB’de yetişkinlerin yüzde 60’ından fazlası corona virüse karşı aşılandı
Son Güncelleme :

29 Haziran 2021 - 15:40

61 views

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Brüksel Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Avrupa ekonomisinin toparlanmaya başladığını belirtti.

EKONOMİK TOPARLANMA AÇIKLAMASI

AB ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2, 2022 yılında da yüzde 4,4 büyümesini beklediklerini ifade eden Von der Leyen, söz konusu oranların daha da iyiye gidebileceğini vurguladı.

Von der Leyen, AB üyesi 27 ülke ekonomisinin 18 ay içerisinde salgının olumsuz etkilerinden kurtulmasını beklediklerine dikkati çekerek, ekonomik toparlanmanın alınan doğru politik kararlardan kaynaklandığını anlattı.

Ekonomilerin toparlanması için “eşi görülmemiş” tedbirler uyguladıklarını hatırlatan Von der Leyen, “Aşı sayesinde ülkelerimiz ve ekonomilerimiz yeniden açılabiliyor” diye konuştu.

“KOMŞULARIMIZI VE DÜNYANIN GERİ KALANINI DESTEKLEMELİYİZ”

Von der Leyen, “Bugün Avrupa’da yetişkinlerin yüzde 60’ından fazlası en az bir doz, yüzde 41’i de tam olarak aşılandı” dedi.

Aşılamaların hız kazanmasına rağmen henüz tehlikenin atlatılmadığını, salgının atlatılması için dünya çapında bağışıklık kazanılması gerektiğini belirten Von der Leyen, “Komşularımızı ve dünyanın geriye kalanını da desteklemeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Von der Leyen, AB’nin salgının ekonomik etkilerine karşı 800 milyar avroluk kurtarma programı paketi hazırladığını anımsatarak, bu çerçevede Komisyon’un ilk bono ihracatını da gerçekleştirdiğini anlattı.

Kurtarma programı çerçevesinde üye ülkelere ön finansman sağlamaya hazır hale geldiklerini ifade eden Von der Leyen, “Üye ülkelere, temmuz ayından itibaren fon sağlamaya başlayacağız” dedi.

Von der Leyen, söz konusu kurtarma fonunun AB’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sını (GSYH) yüzde 2 artırmasını beklediklerini vurguladı.

ÇİN’DE İLK KEZ DİJİTAL PARA İLE MAAŞ