ABD’nin ev sahipliğindeki İklim Zirvesi başladı; Biden, karbon emisyonunu sıfırlama taahhüdü verdi « BarkoTürk

5 Aralık 2021 - 02:16

ABD’nin ev sahipliğindeki İklim Zirvesi başladı; Biden, karbon emisyonunu sıfırlama taahhüdü verdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da ev sahipliğini yaptığı 40 dünya liderinin katılımıyla gerçekleşen sanal İklim Zirvesi başladı. Biden, ABD …

ABD’nin ev sahipliğindeki İklim Zirvesi başladı; Biden, karbon emisyonunu sıfırlama taahhüdü verdi
Son Güncelleme :

22 Nisan 2021 - 14:20

39 views

ABD Başkanı Joe Biden‘ın Beyaz Saray’da ev sahipliğini yaptığı 40 dünya liderinin katılımıyla gerçekleşen sanal İklim Zirvesi başladı. Biden, ABD’nin 2050 yılında karbon emisyonunu sıfırlama amacı olduğunu söyledi.

İki gün sürecek zirvede, gelecek 10 yıl içinde karbon emisyonunun azaltılması, iklim faaliyetlerinin özellikle de istihdam ayağı üzerinden ekonomik faydaları, dönüşüm teknolojileri ve küresel iklim değişikliği için çalışan devlet dışı aktörlerin tanıtılmasına odaklanılacak.

ABD’nin 2050’ye kadar sıfır karbon emisyonu seviyesine ulaşmayı da amaçladığını vurgulayan Biden, “Ancak Amerika, dünyadaki karbon emisyonunun sadece yüzde 50’sinden daha azını teşkil ediyor. Hiçbir millet bu sorunu tek başına çözemez. Dünyanın en büyük ekonomilerini temsil eden ülkeler olarak adım atmalıyız.” çağrısında bulundu.

Zirveye, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel gibi dünya liderlerinin yanı sıra, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus da katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü ilk oturumda konuşması bekleniyor.