Avrupa’nın en büyük ayısını kasten öldürmekle suçlanan Liechtenstein prensine soruşturma « BarkoTürk

23 Ekim 2021 - 20:02

Avrupa’nın en büyük ayısını kasten öldürmekle suçlanan Liechtenstein prensine soruşturma

Avrupa’nın en büyük boz ayılarından birinin Romanya’da öldürülmesiyle ilgili Liechtenstein prensliğinin bir üyesi hakkında soruşturma açıldığı …

Avrupa’nın en büyük ayısını kasten öldürmekle suçlanan Liechtenstein prensine soruşturma
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2021 - 20:12

51 views

Avrupa’nın en büyük boz ayılarından birinin Romanya’da öldürülmesiyle ilgili Liechtenstein prensliğinin bir üyesi hakkında soruşturma açıldığı öğrenildi. 

Batı medyası, Liechtenstein Prensi 2. Hans-Adam’ın 32 yaşındaki yeğeni Prens Emanuel von und zu Liechtenstein’ın mart ayında Romanya’da çıktığı avda 17 yaşındaki Arthur erkek boz ayıyı yasadışı şekilde öldürmekle suçlandığını duyurdu. 

Habere göre Romanya’daki savcılar, Prens Emanuel hakkında açtıkları soruşturmayı Arthur’un avlama ruhsatı alınmaksızın yasadışı şekilde öldürüldüğü ve ruhsatsız silah kullanıldığı suçlamalarına dayandırdı.

Agent Green (Yeşil Ajan) isimli çevre örgütü, prensin Romanya Çevre Bakanlığı’ndan Transilvanya bölgesinin Covasna kesiminde çiftliklere saldıran genç bir dişi ayıyı avlamak için izin aldığını, ama onun yerine koruma bölgesinde yaşayan koca ayı Arthur’u vurduğu istihbaratını paylaştı. 

Agent Green Başkanı Gabriel Paun, örgütün sitesinde yaptığı açıklamada, ‘prensin köyün tavuklarını çalan genç dişi ayıyı ormanın derinliklerinde yaşayan en büyük erkek ayıyla nasıl karıştırabildiğini anlayamadığını’ söyledi. Aktivistler, dişilerden çok daha büyük olan Arthur’un yanlışlıkla değil bilinçli olarak öldürüldüğü görüşünü dile getirdi.

Rusya’dan sonra Avrupa’nın en kalabalık ayı nüfusuna sahip Romanya, ayılarla iç içe geçen doğal ve kiltürel mirasıyla gurur duymasıyla da tanınıyor. 

Hatıra amaçlı avcılığı (trophy hunting) 2016’da yasaklayan Romanya, bir ayının mülke zarar verdiği veya insan hayatını tehdit ettiği aşırı durumlarda istisnalara gidiyor. 

Romanya Çevre Bakanı Tanczos Barna köye rahatsızlık veren bir ayının vurulması için izin verildiğini doğrularken iznin kime verildiğini söylemedi. Başbakan Florin Citu’nun da haberlerin doğru olmadığını ve Arthur’un Avrupa’daki en büyük boz ayı olmayabileceğini söyleyerek olayı örtbas etmeye çalışması, Romanya’da büyük tepki çekti.

AFP’ye açıklama yapan Liechtenstein Prensliği Basın Ofisi, ‘bu özel ve kişisel olayın’ arka planına dair bilgilerinin olmadığını, Prens ve ailesinin ekoloji ve sosyal sürüdürülebilirliğe büyük önem verdiğini savundu.

Prens’in ‘bu hassas meseleye müdahil olmak istememe’ söylemi üzerine Romanya yurtaşları, Liechtenstein prensliği ailesine ait Riegersburg Kalesi’nin websitesini tepki bombardımanına tuttu. Seyahat ön inceleme sitesi TripAdvisor, Riegersburg Kalesi’ni online gezdirme servisini askıya almak zorunda kaldı.