Çekya, Rusya’nın Koronavirüs aşısını almaktan vazgeçti « BarkoTürk

23 Ekim 2021 - 20:03

Çekya, Rusya’nın Koronavirüs aşısını almaktan vazgeçti

Çekya ile Rusya arasındaki gerilim sürüyor. Çekya Rusya’nın yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını almaktan …

Çekya, Rusya’nın Koronavirüs aşısını almaktan vazgeçti
Son Güncelleme :

20 Nisan 2021 - 15:44

29 views

Çekya ile Rusya arasındaki gerilim sürüyor. Çekya Rusya’nın yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını almaktan vazgeçti.

 Çekya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, aynı zamanda Dışişleri Bakanı görevini vekaleten yürüten Jan Hamaczek, Rusya ile Sputnik V aşı alımına ilişkin yapmayı planladıkları görüşmeden vazgeçtiklerini açıkladı.

TIKLAYIN: Çekya’dan yeni hamle: Rusya’yı nükleer santral ihalesinden çıkarıyor

Çekya, EMA’nın onayladığı aşılara yoğunlaşacak

Prag ile Moskova hattında yaşanmakta krizin ışığında Rus aşısının iki ülke arasında pazarlık konusu olmaktan çıktığını belirten Hamaczek, Sputnik V aşısının Çekya’da kullanılmayacağını bildirdi. Hamaczek, mevcut durumda Çekya için tek yolun Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşılara yoğunlaşmak olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Hamaczek, geçtiğimiz hafta Danimarka’nın AstraZeneca aşılarını uygulamayı tamamen durdurduklarını açıklamasının ardından “Çekya, Danimarka’nın elindeki tüm AstraZeneca aşılarını satın almaya talip. Tüm dünyada aşı arıyoruz, önümüzdeki Pazartesi günü Sputnik V korona virüs aşısı alımı konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Moskova’ya gideceğim” demişti.

Ne olmuştu?

Çekya, geçtiğimiz cumartesi günü 2014 yılında Vrbietiec kentinde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan mühimmat deposundaki patlamada rolleri olduğu gerekçesiyle 18 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıklamıştı. Rusya ise iddiaları temelsiz ve absürd olarak nitelemiş, karşılıklılık esası gereği 20 Çek diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı. Son olarak Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havlicek, Rusya nükleer enerji şirketi Rosatom’un Dukovany Nükleer Güç Santrali yeni ünite inşaatı ihalesine katılacak firmalar listesinden çıkarılacağını ifade etmişti.