Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır’la dışişleri bakanları düzeyinde bir görüşme gerçekleştirebiliriz « BarkoTürk

23 Haziran 2021 - 08:28

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır’la dışişleri bakanları düzeyinde bir görüşme gerçekleştirebiliriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır görüşmelerinin bitmesinin ardından “Samih Şükri ile, Dışişleri Bakanlığı düzeyinde bir görüşme …

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır’la dışişleri bakanları düzeyinde bir görüşme gerçekleştirebiliriz
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2021 - 17:56

20 views

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır görüşmelerinin bitmesinin ardından “Samih Şükri ile, Dışişleri Bakanlığı düzeyinde bir görüşme gerçekleştirebiliriz. Kendisiyle de geçmişte defalarca değişik platformlarda görüşmüştük” açıklamasını yaptı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Filistin’de yaşanacak olan seçim süreciyle ilgili olarak, “Türkiye olarak bu seçimin uluslararası standartlarda gerçekleşmesi için Filistin’in ne ihtiyacı varsa sağlamaya hazırız. Ayrıca, seçimi uluslararası kurumlar gözlemlediği zaman bu misyonların içinde Türk milletvekili arkadaşlarımız da olmuştu, gözlemci de gönderebiliriz” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca, Mısır’la Dışişleri Bakanları düzeyinde bir görüşmeyi gerçekleşebileceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Tüm gelişmeler ışığında elbette önümüzdeki süreçte İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi’nin toplanması gerektiğine inanıyoruz. Doğu Kudüs Komitesi’nin de toplanmasında fayda var.
Doğu Kudüs’te elçilik açan ülkelerin bu kararını gözden geçirmesini istiyoruz.

Filistin Devlet Başkanı’nın uluslararası konferans teklifi vardı. Türkiye olarak bu konferansa güçlü bir destek veriyoruz. Türkiye Filistin Ortak Komite toplantısının ilkini Ankara’da gerçekleştirmiştik. İkinci ortak komite toplantısını Ramallah’ta gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye olarak bu seçimin uluslararası standartlarda gerçekleşmesi için Filistin’in ne ihtiyacı varsa sağlamaya hazırız. Ayrıca, seçimi uluslararası kurumlar gözlemlediği zaman bu misyonların içinde Türk milletvekili arkadaşlarımız da olmuştu, gözlemci de gönderebiliriz.

İsrail, Doğu Kudüs’te yasa dışı yerleşim yerleri açma yönündeki adımlarından vazgeçmelidir.
Filistin ekonomisine katkımız devam edecek. Zorlu Covid sürecinde elimizden geldiği kadar Filistinli kardeşlerimize tıbbi malzeme, ayni ve yardım olmak üzere verdik. Filistin davasını yalnız bırakmadık, bundan sonraki süreçte de bırakmayacağız.

Bu konuda bir ortak açıklama yapılmıştı. Toplantıların gayet pozitif bir atmosferde geçtiğini anlıyoruz. İkili meseleler heyetler arasında değerlendirildi. Bölgesel konularda da hem görüş alışverişi yapıldı hem de işbirliği konuşuldu. Karşılıklı herhangi bir belge ya da şart koşma olmadı. Bu görüşmeden sonra, bundan sonra hangi adımları atacağımızı iki taraf da değerlendirecek ve ona göre gelecekte bu süreci genişleterek ve derinleterek devam ettirmek arzusundayız. Elbette bu süreçte öncelikle istihbaratlarımız görüştü, sonra bakan yardımcısı düzeyinde temas oldu.

Dışişleri Bakanlığı düzeyinde de böyle bir görüşmeyi gerçekleştirebiliriz. Biz ilişkilerimizin en az düzeyde olduğu dönemde bile Mısır’ın önemi ortada ama Filistin için önemini her zaman vurguladık. Mısır’la ilişkilerimizin normalleşmesi demek Filistin’e verebileceğimiz desteğin de daha etkili olması demek. Önümüzdeki süreçte bu çalışmaları sürdüreceğiz.”