SON DAKİKA
hava 29°


Google News

Harvard Üniversitesi: Uzayda gizemli ve devasa bir ‘boşluk’ bulundu

The Astrophysical Journal Letters dergisinde yayımlanan çalışmayı yöneten Harvard Üniversitesi, Astrofizik Merkezi’nde (CfA) Teori ve Hesaplama …

Son Güncelleme :

23 Eylül 2021 - 20:04

/ 543 views kez okundu.


Harvard Üniversitesi: Uzayda gizemli ve devasa bir ‘boşluk’ bulundu

The Astrophysical Journal Letters dergisinde yayımlanan çalışmayı yöneten Harvard Üniversitesi, Astrofizik Merkezi’nde (CfA) Teori ve Hesaplama Enstitüsü’nden (ITC) araştırmacı Shmuel Bialy, “Bu dev balonun yüzeyinde yüzlerce yıldız bulunuyor. Oluşumuna ilişkin iki teorimiz var. Boşluğun merkezinde bir süpernova patlamış ve gazları dışarı doğru iterek şimdi ‘Perseus-Taurus Süper Kabuğu’ dediğimiz yapıyı oluşturmuş olabilir. Ya da milyonlarca yıl boyunca meydana gelen onlarca süpernova onu zaman içinde oluşturmuş olabilir” dedi.

SpaceX’in amatör astronotlarından ilk fotoğraflar
© SpaceX/Inspiration4

Bununla birlikte bilim insanları, Perseus ve Taurus moleküler bulutlarının aslında uzayda ayrı yapılar olmadığını düşünüyor.

İki yıldız takımının da bir süpernova patlamasından sonra aynı şok dalgasından oluşmuş olabileceğine inanıyorlar.

Bu, astronotların uzay istasyonundaki ikinci uzay yürüyüşü oldu.
© Xinhuanet

Araştırmacılar, dev boşluğu takım yıldızlarının yakınlardaki moleküler bulutların şekil ve boyutlarının 3 boyutlu haritalarını analiz ederken buldu. Araştırmada Avrupa Uzay Ajansı’naı (ESA) bağlı Gaia gözlemevinden alınan veriler kullanıldı.

Dr. Bialy, oluşturulan haritanın bilim dünyası için büyük bir gelişme olduğunu belirterek, “Moleküler bulutların ilk kez 3 boyutlu olarak haritandırıldı. Bu bulutları onlarca yıl boyunca gözlemledik. Ancak gerçek şekillerini, derinliklerini veya kalınlıklarını asla bilemedik. Bulutların ne kadar uzakta olduğundan da emin değildik” dedi.

Çalışmanın diğer yazarlarından Catherine Zucker ise “Artık sadece yüzde 1 belirsizlikle moleküler bulutların nerede bulunduğunu biliyoruz. Bu şekilde devasa boşluğu ortaya çıkarabildik” değerlendirmesinde bulundu.