İspanya solunun haylaz çocuğu, uğruna başbakan yardımcılığından ayrıldığı Madrid seçimini kaybedince siyaseti bıraktı « BarkoTürk

21 Ekim 2021 - 21:56

İspanya solunun haylaz çocuğu, uğruna başbakan yardımcılığından ayrıldığı Madrid seçimini kaybedince siyaseti bıraktı

AB üyesi İspanya’yı 2008’de teslim alan mali krizle mücadele adına dayatılan kemer sıkma politikalarına karşı patlak veren Indignados (Öfkeliler …

İspanya solunun haylaz çocuğu, uğruna başbakan yardımcılığından ayrıldığı Madrid seçimini kaybedince siyaseti bıraktı
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2021 - 10:00

28 views

AB üyesi İspanya’yı 2008’de teslim alan mali krizle mücadele adına dayatılan kemer sıkma politikalarına karşı patlak veren Indignados (Öfkeliler) hareketinden Podemos (Yapabiliriz) adında bir siyasi parti çıkaran Pablo Iglesias, 42 yaşında siyaseti bıraktığını açıkladı. AB siyasi skalasında radikal sol diye nitelenen partisini adım adım popüler hale getiren ve son olarak koalisyon hükümeti ortağı yapan  Pablo Iglesias, geçen haftalarda merkezi hükümetteki başbakan yardımcılığı görevini başkentin bulunduğu Madrid özerk bölgesi için yapılan seçimlerde bölge başkanı adayı olarak yarışmak için bırakmıştı. Ancak sağcı Halk Partisi’nin (PP) adayı Isabel Diaz Ayuso karşısında salı gecesi seçim hezimeti yaşayan Iglesias, duygusal bir açıklama yaptı.

Madrid özerk bölgesi seçimlerinin faşist Franco diktatörlüğünün uzantısı PP’nin zaferiyle sonuçlanmasını ‘trajedi’ diye niteleyen at kuyruğu saçlı siyasetçi, “Başarısız olduk” diyerek ekledi:

“Parti siyasetini tamamen bırakıyorum. Siyasi güçlerimizin ihtiyaç duyduğu liderliğin yenilenmesine engel oluşturmayacağım.”

2023’te düzenlenecek genel seçimlerde başbakan adayı olmayacağını daha önce açıklamış bulunan Iglesias’ın siyaseti bırakması, Ocak 2014’te kurduğu Podemos’la bir değişim rüzgarı getirdiği İspanyol siyaseti açısından kayıp olarak değerlendirildi. 

İspanya’da 1980’lerden beri PP ile Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) arasında gidip gelen iki parti dinamiğini kıran Podemos, hem sağ hem soldan küçük partilerin meclise girmesi, siyasette söz sahibi olması ve ve iktidarı etkilemesinin yolunu açtı.

2016’da Iglesias’ın kurduğu Unidas Podemos adlı sol partiler ittifakı seçimde önemli kazanımlar elde ederek nefesini PSOE’nin ensesinde hissettirdi.

Ancak anaakım sol siyasetin yerini ilerlemeci solun almasına yönelik radikal vizyonunu tam manasıyla gerçekleştiremeyen Iglesias’ın, 2019’da PSOE lideri Pedro Sanchez’le koalisyon anlaşmasına varmaması, seçimlerin yenilenmesine yol açtı. Sonuçta Başbakan Sanchez’le koalisyon kurup 1.5 yıldır devam ettiren Iglesias, kendisinden sonra Podemos liderliği için Yolanda Diaz’ı işaret ediyor.