İsveç Savunma Bakanı, DSG’li Abdi’yle görüştü « BarkoTürk

21 Ocak 2022 - 11:17

İsveç Savunma Bakanı, DSG’li Abdi’yle görüştü

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist’in, ABD’nin desteklediği DSG’li Mazlum Abdi ile video konferans yoluyla görüştüğü belirtildi. Görüşmede …

İsveç Savunma Bakanı, DSG’li Abdi’yle görüştü
Son Güncelleme :

20 Nisan 2021 - 8:28

135 views

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist’in, ABD’nin desteklediği DSG’li Mazlum Abdi ile video konferans yoluyla görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, Abdi’nin İsveç hükümetinin bölgeye verdiği desteği hatırlatarak, ‘IŞİD ve terörizme karşı işbirliğinin devam etmesini beklediklerini’ vurguladı.

IŞİD’in henüz bitmediğini, fırsatı bulursa daha aşırı bir şekilde döneceğini ifade eden Hultqvist,  Uluslararası Koalisyon’un daha geniş çapta çalışması ve daha iyi sonuçları elde etmek yeni çözümler getirmesi gerektiğini söyledi.

Bakan, altyapıyı iyileştirmenin, oradaki halka iyi bir yaşamı sağlamanın IŞİD’i bitirme konusunda ciddi bir katkı sağlayacağını da ekledi.

Türkiye, YPG’yi PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de ‘terör örgütü’ olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu tezini kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG’ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor.