Kanada’da aşırı sıcaklar nedeniyle ‘soğutma barınakları’ kuruldu: Can kaybı 5 günde 486’ya yükseldi « BarkoTürk

17 Eylül 2021 - 13:03

Kanada’da aşırı sıcaklar nedeniyle ‘soğutma barınakları’ kuruldu: Can kaybı 5 günde 486’ya yükseldi

British Columbia Adli Tıp Kurumu Başkanı Lisa Lapointe yaptığı açıklamada, yılın bu dönemlerinde yaşanan sıcak hava dalgaları nedeniyle eyalet …

Kanada’da aşırı sıcaklar nedeniyle ‘soğutma barınakları’ kuruldu: Can kaybı 5 günde 486’ya yükseldi
Son Güncelleme :

01 Temmuz 2021 - 0:28

61 views

British Columbia Adli Tıp Kurumu Başkanı Lisa Lapointe yaptığı açıklamada, yılın bu dönemlerinde yaşanan sıcak hava dalgaları nedeniyle eyalet genelinde ortalama 165 ölüm vakası yaşanırken, bu yıl rakamın arttığını hatırlattı.

Lapointe, sıcak hava dalgasının etkili olduğu son 5 gün içinde en az 486 ani ölüm rapor edildiğini, bunun da eyalet normallerinin üç katı olduğunu bildirdi. Lapointe yaptığı açıklamada, açıkladığı rakamın ölüm vakalarında yüzde 195’lik artışa işaret ettiğini belirterek, kaydedilen rakamın yeni bildirimlerin sisteme girmesiyle artmasını beklediklerini ifade etti.

Lapointe, bazı bölgelerde ani ölümlerdeki artış nedeniyle adli tıp görevlilerinin çağrılara yanıt vermede geciktiğini aktardı.

Ülkenin özellikle batı bölgelerini etkisi altına alan aşırı sıcaklar nedeniyle Oregon gibi şehirlerde soğutma barınakları kuruldu.

Uzmanlarca “ısı kubbesi” olarak tanımlanan aşırı sıcaklar, British Columbia eyaletinin yanı sıra Alberta, Yukon ve Northwest Territories eyaletlerinde de etkili oluyor. British Columbia’nın iç bölgeleri ile Alberta’nın bazı bölgelerinde halen süren aşırı sıcaklarda, en son rekor sıcaklık Lytton kasabasında 49,9 santigrat derece olarak kaydedildi.