Kolombiya’da vergi reform paketi protestolarında hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e çıktı « BarkoTürk

22 Ekim 2021 - 03:19

Kolombiya’da vergi reform paketi protestolarında hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e çıktı

Kolombiya’da Devlet Başkanı Ivan Duque’nun “Sürdürülebilir Dayanışma Yasası” adı altında çıkarmayı planladığı vergi reform paketi nedeniyle …

Kolombiya’da vergi reform paketi protestolarında hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e çıktı
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2021 - 11:04

43 views

Kolombiyada Devlet Başkanı Ivan Duque’nun “Sürdürülebilir Dayanışma Yasası” adı altında çıkarmayı planladığı vergi reform paketi nedeniyle başlayan protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi. Protestolarda yaralananların sayısı ise 900’ü geçiti.

AFP’nin aktardığına göre, Kolombiya’da vergi reform paketine karşı sekiz gündür süren protestolarda en az 24 kişi hayatını kaybetti. 

Protestolarda 900’den fazla yaralanan olduğu belirtildi. 

TIKLAYIN: Kolombiya’da protesto edilen vergi reformu paketi geri çekildi

Maliye bakanı istifasını verdi

Kolombiya Maliye Bakanı Alberto Carrasquilla, Yardımcısı Juan Alberto Londono ile birlikte vergi reformu protestolarının ardından Duque’ye istifasını sundu. Carrasquilla ve Londono’nun Duque ile görüşmesi bekleniyor. Carrasquilla, şiddetle reddedilen vergi reformu önerisini gündeme getiren kişi olarak biliniyor.

Reform asgari ücretliyi etkileyecekti

Vergi reformu ile birlikte en az 3 milyon asgari ücretli işçi gelirleri nedeniyle şu anda muaf olduğu gelir beyannamesini sunmak zorunda kalacaktı. Reform ile çok düşük ücret aldıkları için vergiden muaf olan milyonlarca işçinin vergi ödemek zorunda kalması bekleniyordu. Asgari ücretin aylık 250 dolar olduğu ülkede, tasarının kabul edilmesi ile aylık ücretin 200 doların altına düşeceği öngörülüyordu.

Reform paketi ile ürün ve hizmetler için KDV’nin artırılması ve vergi mükellefi sicilinin genişletilmesi ile hükümetin 6.8 milyar dolar vergi toplaması hedefleniyordu. Toplanacak vergiler ile salgının neden olduğu ekonomik krizin etkilerinin hafifletilmesi planlanıyordu.