NI: Rusya, Avrupa’nın doğalgaz sıkıntısından Kuzey Akım-2’yi açmak zorunda kalacağını umuyor « BarkoTürk

20 Eylül 2021 - 17:54

NI: Rusya, Avrupa’nın doğalgaz sıkıntısından Kuzey Akım-2’yi açmak zorunda kalacağını umuyor

Nikolas K. Gvosdev imzalı yazıda, Avrupa’nın enerji krizi riskiyle karşı karşıya olduğu ve bunun sebebinin Washington olduğu ve muhtemelen …

NI: Rusya, Avrupa’nın doğalgaz sıkıntısından Kuzey Akım-2’yi açmak zorunda kalacağını umuyor
Son Güncelleme :

15 Eylül 2021 - 1:40

32 views

Nikolas K. Gvosdev imzalı yazıda, Avrupa’nın enerji krizi riskiyle karşı karşıya olduğu ve bunun sebebinin Washington olduğu ve muhtemelen Moskova’nın işine yarayacağı ifade edildi. Halihazırda Rusya’nın, Ukrayna üzerinden Almanya ile varılan anlaşmanın öngördüğü kadar gaz ihraç ettiği kaydedildi.

Gvosdev, “Rusya, yetersiz gaz rezervleri ile ilgili endişelerin Avrupa’yı, artık yapımı tamamlanan Kuzey Akım-2’yi onaylamaya ve hizmete açmaya zorlayacağını umuyor” diye yazdı.

ABD’nin, Almanya’yla Kuzey Akım-2 konusunda anlaşmayı kabul ettiğini, çünkü ‘Trans Atlantik dayanışması uğruna’ Avrupalı partnerlerinden, Çin’e karşı ortak eylemlerin bir parçası olarak ekonomik kayıpları kabul etmelerini isteyebileceğini tahmin eden Gvosdev, şu yorumda bulundu:

“Buradaki temel fikir, (Kuzey Akım-2’ye baskı sonucu) Avrupa ekonomilerine verilen zararın, Çin’e karşı mücadelede ek fedakarlıklar talep etme girişimlerini boşa çıkarabileceği yönünde.”