Şoygu’nun gözü Çarlar Vadisi’ndeki 3 bin yıllık asker mezarlarında: Koyun Dolly olmasa da benzer şeyler elde edilebilir « BarkoTürk

18 Ocak 2022 - 22:59

Şoygu’nun gözü Çarlar Vadisi’ndeki 3 bin yıllık asker mezarlarında: Koyun Dolly olmasa da benzer şeyler elde edilebilir

Başkanlığını yaptığı Rusya Coğrafya Topluluğu’nun mütevelli heyet toplantısında konuşan Şoygu, Kadim Sibirya’nın ünlü savaşçıları İskitler’in …

Şoygu’nun gözü Çarlar Vadisi’ndeki 3 bin yıllık asker mezarlarında: Koyun Dolly olmasa da benzer şeyler elde edilebilir
Son Güncelleme :

16 Nisan 2021 - 23:56

81 views

Başkanlığını yaptığı Rusya Coğrafya Topluluğu’nun mütevelli heyet toplantısında konuşan Şoygu, Kadim Sibirya’nın ünlü savaşçıları İskitler’in mezarlarında yapılan çalışmalarda organik madde bulmayı amaçladıklarını söyledi.

Şoygu, “Tahminlere göre bu gömülerde organik madde bulunuyor olmalı. Burada organik madde bulmayı çok istiyoruz. Bunun ardından nelerin geleceğini sanırım anlıyorsunuz. Koyun Dolly olmasa da burada ona benzer şeyler yapabiliriz” dedi.

​Organik madde bulma ilgisi, 2018 yılında kazı çalışmalarının başladığı Tuva Cumhuriyeti’ndeki Çarlar Vadisi’nde bulunan Tunnug kurganına uzanıyor.

İlk kazı çalışmaları, göçebe savaşçıların genellikle atlarıyla birlikte gömüldükleri geniş mezar alanının şimdiye dek keşfedilenlerin en eskisi olduğunu ve M.Ö. 9. yüzyıla tarihlendiğini ortaya koydu.

Mezarlar, ebedi don tabakası altında yer aldığı için bölgede korunmuş organik madde ile M.Ö. 9. yüzyıldan kalma çeşitli eşyalar bulma şansının çok yüksek olduğu belirtiliyor.  

Tunnug kurganı, İskitler döneminden kalma çok sayıda mezarında bulunduğu Çarlar Vadisi’nin bir parçası durumunda. Rusya Coğrafya Topluluğu, Tunnug kurganında 2018 yılından bu yana çalışmalar yürütüyor. Arkeologlar, buradaki çalışmalarda ok uçları, kil tabletler, çanak çömleğin yanı sıra insan iskeletleri ve hayvan kemikleri buldu.