DOLAR 31,0490 % 0.21
EURO 33,5021 % 0.14
GRAM ALTIN 2.021,89 % 0,49
ÇEYREK A. 3.305,78 % 0,49
BITCOIN 1.611.412 -1.026
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 11°


Google News

Düşünceleri konuşmaya çeviren bilgisayar arayüzü geliştirildi

Düşünceleri konuşmaya çeviren bilgisayar arayüzü geliştirildi

Son Güncelleme :

28 Ocak 2023 - 22:08

/ 89 views kez okundu.
Düşünceleri konuşmaya çeviren bilgisayar arayüzü geliştirildi

Sinirbilimciler, düşünceleri konuşmaya çevirmede yeni rekor kırdığını iddia ettikleri bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) geliştirdi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Stanford Üniversitesi’nden bir ekip, geliştirdikleri beyin çipinin, dakikada 62 kelimeye kadar kod çözme kapasitesine sahip olduğunu, insanların doğal konuşmaya yakın hızlarda iletişim kurmasına olanak tanıdığını söyledi. BCI cihazını amiyotrofik lateral skleroz (ALS) hastası olan ve konuşamayan bir hastaya takan bilim insanları, hastanın önceden programlanmış 125 bin kelimelik bir dağarcıkla saniyede birden fazla kelime dile getirmesini sağladı.

Araştırmacılar, “A high-performance speech neuroprosthesis” (Yüksek performanslı bir konuşma nöroprotezi) başlıklı ön baskı makalesinde, “BCI’ımız konuşmayı dakikada 62 kelime hızla çözdü, bu da herhangi bir BCI için önceki rekordan 3,4 kat daha hızlı ve doğal konuşma hızına (dakikada 160 kelime) yaklaşmaya başlıyor. Bu sonuçlar, artık konuşamayan felçli kişilere hızlı iletişimi geri kazandırmak adına intrakortikal konuşma BCI’larını kullanmak için uygulanabilir bir yol gösteriyor” ifadelerini kullandı.

BCI sistemi, ALS hastası ağzıyla kelimeler oluşturmaya çalışırken küçük yüz hareketlerini analiz edip ardından ilişkili sinirsel aktiviteyi kelimelere dönüştürerek çalıştı.

“Henüz klinik olarak uygulanabilir bir sistem değil”

Stanford’tan bilim insanları ilk kez bir BCI’ın, artık konuşamayan kişiler tarafından kullanılan, göz izleme veya klavye temelli yaklaşımlar gibi diğer teknolojilerin hızını da aştığını söylerken, deneylerin başarısına rağmen, BCI sisteminin mevcut yöntemlerin yerini alabilmesi için hâlâ geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Araştırmacılar makalede, yaklaşık yüzde 20’lik hata oranıyla “henüz tam, klinik olarak uygulanabilir bir sistem değil” yazdı.

Elon Musk’ta, geçen yıl bir etkinlik sırasında Neuralink’in cihazının ilk insan denemelerine 2023’te başlamayı planladığını ve bunu domuzlar ve maymunlar üzerinde halihazırda test ettiğini söylemişti. Teknoloji milyarderi, beyin çipinin konuşamayan hastalara konuşmayı geri kazandırmanın çok ötesine geçerek beyne “tam bant genişliğinde veri akışı” sunacağını öne sürüyor.