“MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ DÖNEM” « BarkoTürk

18 Ocak 2022 - 18:38

“MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ DÖNEM”

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul terki yaşayan öğrencilerin mesleki eğitim programlarında eğitimlerini tamamlamaları için seferberlik başlattı. Eğitimini farklı sebeplerden dolayı tamamlayamamış öğrenciler bu program sayesinde eğitimlerini tamamlayıp belgelerini alabilecekler.

“MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ DÖNEM”
Son Güncelleme :

28 Aralık 2021 - 16:27

135 views

Devamsızlıktan, ailevi sebeplerden veya başarısızlıktan liseye devam edemeyen, sınıfta kalan öğrencilerin eksik eğitimlerini tamamlamaları ve mesleki eğitim alarak iş sahibi olmalarını hedefleyen projenin tanıtım toplantısı Bakırköy Halil Vedat Fıratlı İlkokulu’nda gerçekleşti.

Toplantıya Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü M.Fatih Çepni, Halil Vedat Fıratlı İlkokul Müdürü Duran Altay, Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Gürler, Bakırköy Milli Eğitim Şube Müdürü Erol Demir, Bakırköy Mesleki Eğitim Müdürü Muhittin Kara, basın mensupları katılım gösterdi.

Projeye devletin yaptığı katkılar hakkında bilgi veren Erol Demir “Ustalar, kalfa çırak arıyor. Bulduğu çırağın kalfanın sigortasını devlet yatırıyor. Çıraksa maaşının üçte birini, kalfaysa yüzde ellisini devlet veriyor. Esnafa da bu büyük katkıdır” dedi.

Toplumun aydınlatılması, bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi yolunda önemli bir görevi yerine getiren ve fedakârca çalışan eğitim- öğretim faaliyetlerinde önemli paydaşlarımızdan olan basın mensuplarımız ile eğitim öğretim faaliyetleri üzerine görüş alışverişinde  bulunmak ve Mesleki eğitim programları hakkında bilgi vermek amacıyla Kaymakamımız Sayın  Nazmi Günlü’nün katılımı ile Bakırköy Halil Vedat Fıratlı İlkokulunda  bilgilendirilme ve istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Program, İlçe Kaymakamımız Sn.Nazmi Günlü ve İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Muhammet Fatih Çepni’nin açılış konuşmasıyla başladı.

Toplantıda,İlimiz Mesleki ve Teknik Ortaöğretim okullarının bünyesinde mesleki eğitim merkezi telafi programı ve tamamlama programları ile ilgili yapılan iş ve işlemlerle ilişkin yürütülen çalışmalara yönelik sunum yapılarak değerlendirmelerde bulunuldu.

Sunum sırasında toplantıda Basın Mensuplarımıza okulumuzun minik gazetecileri küçük bir sürpriz yaptılar. Öğrencilerimiz Yerel Basın Mensuplarımızı kameraları, fotoğraf makineleriyle çekerek mikrofon yönelttiler. Öğrencilerimizin küçük sürprizi ile renkli görüntüler kaydedildi .

Çok sayıda genci eğitim ve iş imkanlarıyla buluşturacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Devamsızlıktan, ailevi sebeplerden veya başarısızlıktan liseye devam edemeyen, sınıfta kalan öğrencilerin eksik eğitimlerini bu programla tamamlıyoruz. Çocuklar haftada bir gün okula gidecek, 4 gün işinde olacak, sigortasını devlet yatıracak. Çıraksa asgari ücretin üçte biri, kalfaysa asgari ücretin yarısı kadar maaşını devlet verecek. Lise diploması alan öğrenciler, ustalık belgeleriyle de işyeri açma imkanına erişiyor.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Çepni, “Hem iş gücüne katılım hem de sektörün beklediği nitelikteki insan kalitesine katkı sağlamak amacıyla İstanbul’da faaliyet gösteren  mesleki ve teknik okullar bünyesinde mesleki eğitim merkezi programı açıldı. Lütfen bu programı yaygınlaştırarak istihdamı artıralım” dedi.

Yapılan bilgilendirmenin ardından Halil Vedat Fıratlı İlkokulu öğrencilerinden “İstanbul’u Okuyorum” projesine destek olmak amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü, protokol ve basın mensupları bir süre kitap okudu.

Bilgilendirme toplantısının ardından Halil Vedat Fıratlı İlkokulu öğrencilerimiz “İstanbul’u Okuyorum” projesi kapsamında ; İlçe Milli Eğitim Müdürümüzü protokol ve basın mensuplarımızı kitap okuma etkinliğine davet ettiler.

Program, öğrencilerimiz ile bahçeye sebze fidanı ekilmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.