YKS’ye 1 ay kala sınava nasıl hazırlanmalısınız? « BarkoTürk

6 Mayıs 2021 - 11:49

YKS’ye 1 ay kala sınava nasıl hazırlanmalısınız?

Üniversite giriş sınavına (YKS) çok az bir zaman kaldığını ve adayların yaşadıkları korku ve kaygının arttığını vurgulayan İstanbul Rumeli …

YKS’ye 1 ay kala sınava nasıl hazırlanmalısınız?
Son Güncelleme :

27 Nisan 2021 - 9:20

23 views

Üniversite giriş sınavına (YKS) çok az bir zaman kaldığını ve adayların yaşadıkları korku ve kaygının arttığını vurgulayan İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım, “Bütün adayların zor bir süreçten geçtiği ortada fakat şu zamana kadar verdikleri emeğin boşa gitmemesi için yaşadıkları kaygıyı bir tarafa bırakıp hızlıca toparlanmaları ve sınava odaklanmaları gerek” dedi.

Korku ve kaygı arasındaki farkın altını çizen Yıldırım, “Korku ve kaygı birbirine eş kavramlar gibi görülse de birbirinden oldukça farklı anlamlar içermektedir. Korku, hayat bütünlüğü tehdit altında olan her insanın anormal olan duruma verdiği normal bir tepkiyken; kaygı, henüz gerçekleşmemiş olayın olası olumsuz senaryoları düşünülerek duyumsanan çok da yararlı olmayan bir çıktıdır. Az miktarda kaygı sizi harekete geçirmek için işe yarar bir unsurdur. Ancak yoğun kaygı maalesef potansiyelinizi üst seviyede kullanmanıza engel olarak kapasitenizi sınırlandırır. Başarınızı engeller. Yaşamda tekrarı/alternatifi olabilecek her şey insanın şanslı yaşam deneyimleri arasındadır ve tekrarı olabilen her konuda olumsuzluk dahi söz konusu olsa, bunun ‘bir son olmadığı’ muhakkak hatırlanmalıdır” diye konuştu.

“Son bir ay sınav sürecinde yükseliş devridir”

Kalan kısa sürenin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine de değinen İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım, “Sınavın bir maraton olduğunu unutmamalı ve son bir aya kadar netlerinizde artış olmadıysa dahi çalışmayı kesinlikle bırakmamalısınız. Çünkü son bir ay sınav sürecinde yükseliş devridir. Bu noktada pes etmeyip kararlı olanlar kazanacaklardır” ifadelerini kullandı.

“Çalışma temponuzu artırın”

YKS sınavına kalan bu kısa sürede nasıl çalışılması gerektiğini açıklayan Yıldırım şu şekilde konuştu: “Sınava az bir zaman kaldığı için günlük çalışma saatinizi ve temponuzu artırmanız gerek. Öncelikle anladığınız konulara daha çok yönelin. Yani yıl boyunca gayret göstermenize rağmen yapamadığınız konular varsa eleyin. Tam öğrenilmeyen konularınızı tekrar edin. Tekrar yaparken, deneme sınavlarında eksik yaptığınız konuları belirleyin ve bu konuların sınavlarda çıkma oranlarına bakın. Eğer sınavda çok çıkan konuları öncelikli olarak bitirirseniz kısa sürede sınav sonuçlarında daha fazla net yapma şansınız olur.”

“Yanlış yaptığınız her sorunun çözümünü mutlaka öğrenin”

Bolca deneme sınavları çözmenin yararlı olacağını da belirten Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım, “Ağırlıklı olarak genel tekrar testleri ve deneme sınavları üzerine yoğunlaşın. Özellikle geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmenizin size fazlasıyla yararı olacaktır. Deneme sonuçlarınız bazen iyi bazen kötü olabilir, karamsarlığa kapılmayın. Yanlış yaptığınız her sorunun çözümünü mutlaka öğrenin” dedi.

“Gerçek sınav sürelerini baz alın”

Zaman probleminin önüne geçmenin mümkün ve önemli olduğunu ifade eden Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle deneme sınavı çözerken gerçek sınav sürelerini baz alın. Sınavda o süre boyunca yerinizden kalkmayacağınız için, deneme sınavı çözerken de sınav süresince sabit kalın. Gün içerisinde aynı zaman diliminde yapılan davranışlar alışkanlık haline gelmektedir. Uyuma, uyanma, yeme-içme alışkanlıkları gibi. Sınava kadar olan sürede bu alışkanlıkları sınav anına uyarlamakta fayda vardır.  Örneğin; sınav sabahı kaçta kalkılacaksa şimdiden o saatte uyanmak, kahvaltı yapmak, sınav anında çay kahve içilemeyeceği için sınav saati olan zaman diliminde şimdiden çay kahve içmemek gibi.” (DHA)