Çoban kardeşler koyunları için hurda malzemelerden hidroelektrik santrali yaptı « BarkoTürk

29 Kasım 2021 - 08:18

Çoban kardeşler koyunları için hurda malzemelerden hidroelektrik santrali yaptı

Bursa’nın Keles ilçesinin Baraklı köyünde hayvan yetiştiriciliği yapan İsmail ve Ramazan Subaşı kardeşler, çiftliklerinin enerjisini …

Son Güncelleme :

29 Mayıs 2021 - 8:28

111 views
1

Bursa'nın Keles ilçesinin Baraklı köyünde hayvan yetiştiriciliği yapan İsmail ve Ramazan Subaşı kardeşler, çiftliklerinin enerjisini kendileri üretiyor. Yüksek kesimde bulunan çiftliğin bulunduğu bölgeye kışın çok kar yağıyor. Yağan aşırı karla birlikte çiftlikte elektriklerin sık kesilmesi üzerine Subaşı kardeşler alternatif aramaya başladı.  Elektrik teknikeri olan Ramazan Subaşı'nın teklifiyle kardeşler çiftliklerinin yanından geçen derenin suyundan elektrik üretmeye karar verdi.

2

Hurdacıdan topladıkları malzemelerle yaptıkları mini santral, akan derenin suyuyla elektrik üretmeye başladı. Yaptıkları hidroelektrik santrali, suyun basıncıyla hareket edip, bu sayede elektrik üretiyor. Bu sayede kardeşler elektriksiz kalmazken, elektrik faturalarına en alt seviyeye düşürdü.  Kardeşler kışın suların bol aktığı dönemde bol elektrik üretip elektriğe para vermezken yazın derede suların azaldığı esnada normal şebeken ihtiyaçlarını karşılıyor.

3

Kardeşler bedava elektrik ürettikleri cihazı 5 bin liraya mâl etti.

4

Çiftliklerinde kar yüzünden elektriklerin sık sık kesilmesiyle böyle bir sistem kurduklarını ifade eden İsmail Subaşı, "Kışın kar yağınca burada sürekli elektriksiz kalıyorduk. Biz de nasıl karanlıkta kalmayız diye düşünürken bu sistemi bulduk" dedi. Subaşı,  "Biz çiftliğimizde hayvan yetiştiriyoruz.

5

Hurda malzemelerden ürettiğimiz cihaz suyun basıncıyla birlikte çarkları dönüp elektrik üretiyor.

6

Bu sayede hem elektriksiz kalmaktan kurtulduk, hem de elektrik faturalarını düşürdük"  ifadelerini kullandı.

7

Elektrik teknikeri olan Ramazan Subaşı, "Bu cihazı abim yaptı, ben de ona destek oldum. Bu cihaz yüzde yüz kendi imalâtımız. Suyun basıncıyla çarkları döndürüp elektrik üretiyor. Kışın su bol olduğu için hiç elektrik parası vermiyoruz.

8

Bu cihaz doğru akım üretiyor. Biz bu akımı 220 volta çeviriyoruz.

9

Burada üretilen elektrik aküleri şarj ediyor, bu sayede elektriği bedavaya getiriyoruz" şeklinde konuştu.

10