‘Dünyanın en büyük biyolojik göleti’ olma özelliği taşıyan Kaynarca Göleti ile Guinness’a aday oldular « BarkoTürk

29 Kasım 2021 - 08:30

‘Dünyanın en büyük biyolojik göleti’ olma özelliği taşıyan Kaynarca Göleti ile Guinness’a aday oldular

Yerin altından kaynayarak çıkan suyun oluşturduğu Ceyhan Nehri’nin doğduğu Elbistan’da belediye tarafından 2 yıl süren yapılan çalışmalarla …

Son Güncelleme :

03 Haziran 2021 - 10:36

34 views
1

Yerin altından kaynayarak çıkan suyun oluşturduğu Ceyhan Nehri'nin doğduğu Elbistan'da belediye tarafından 2 yıl süren yapılan çalışmalarla gölet yapıldı. KENDİ KENDİNİ TEMİZLİYOR Ceyhan Nehri'nin kaynaklarından biri olan Kaynarca mevkisinde yapılan ismini de buradan alan 8,5 hektar büyüklüğündeki Kaynarca Göleti, kaynağı yerin altından kaynayarak çıkan su olmasından dolayı kendi kendini temizliyor. DÜNYANIN EN BÜYÜK BİYOLOJİK GÖLETİ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, göletin bu özelliği nedeniyle biyolojik gölet olduğunu söyledi.

2

Gürbüz, içerisinde yüzülebilen ve çevresinde rekreasyon çalışmalarının sürdüğü göletin dünyanın en büyük biyolojik göleti olduğunu ifade etti.

3

Bu yönüyle Guinness'e müracaatta bulunduklarını anlatan Gürbüz, şöyle dedi: "Kaynarca Göleti 8.5 hektarlık bir gölet.

4

Dünyanın en büyük biyolojik göleti olarak şu an için çalışılıyor.

5

Biz bu konuyla ilgili de Guinness'e de müracaat etik.

6

Zannediyorum onların bir hakem süreci var, inceleme aşamasında.

7

Gölet kendi suyunu üretiyor, herhangi bir arıtma olmadan kaynadığı için kendi temizliğini de yapıyor. Burada aynı zamanda yüzülebiliyor, etrafını da ona göre dizayn ettik. Dünyanın en büyük havuzu Şili'de bir tatil köyünde ve 8 hektar büyüklüğünde.

8

Biz 8,5 hektarlık bir alan düzenleyerek onu da geçmiş olduk.

9

Elbistan'da böyle bir biyolojik göletin olması, hem su sporlarıyla ilgili birtakım imkanlar vermesi hem de insanımıza bir yaşam konforu sağlamış olması açısından çok değerli, çok anlamlı. Guinness'in bunu tescillemesi ile göletimizi tüm dünyaya da tanıtmış olacağız"

10