Dünyanın en eski mağara resmi küresel ısınma nedeniyle yok olmak üzere « BarkoTürk

24 Haziran 2021 - 15:17

Dünyanın en eski mağara resmi küresel ısınma nedeniyle yok olmak üzere

Dünyanın en eski mağara resmi iklim değişikliği nedeniyle hızla çürüyor. Uzmanlar, Endonezya’daki paha biçilmez tarih öncesi sanat eserlerini …

Son Güncelleme :

10 Haziran 2021 - 14:32

23 views
1

Dünyanın en eski mağara resmi iklim değişikliği nedeniyle hızla çürüyor.

2

Uzmanlar, Endonezya'daki paha biçilmez tarih öncesi sanat eserlerini korumanın yollarını bulmak için zamanla yarışıyor. 45 BİN 500 YILLIK Endonezya'nın Sulawesi adasındaki bir kireçtaşı mağarasında 2017'de bulunan resim, hikaye anlatımının bilinen en eski örneği olarak kabul ediliyor ve 45 bin 500 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Ancak, son yıllarda uzmanlar hayvanları, el desenlerini ve avcı insan figürleri betimleyen mağaradaki Pleistosen kaya sanatının yavaş yavaş silindiğini keşfetti.

3

ARTAN SICAKLIKLAR TABAKLARIN SOYULMASINA NEDEN OLUYOR Endonezyalı ve Avustralyalı uzmanların yürüttüğü çalışmaya göre bu durumun nedenlerinden biri mağaranın duvarlarının iklim değişikliğine bağlı olarak dökülmeye başlaması... Nayıs ayında, Scientific Reports adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmada artan hava sıcaklıklarının Maros-Pangkep bölgelerindeki mağaralarda dökülme sürecini hızlandırdığına dikkat çekildi.

4

Uzmanlar, insan davranışlarının bu ciddi zarara neden olan başka bir faktör olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmacılardan, Bashan Burhan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Küresel ısınmanın etkisi çok şiddetli ve resimleri yok edecek.

5

Tabii ki bizim için büyük bir kayıp çünkü bu atalarımızın muhteşem bir eseri. Sahada karşılaştığımız en büyük hasar soyulma olayı.

6

Mağara duvarındaki resmi oluşturan pigment soyuluyor. Aynı zamanda pigmentin bağlı olduğu taş yüzey de soyuluyor" dedi.  Öte yandan, arkeologların mağara duvarındaki tuz kristali oluşumu ve organizma büyümesinin koşullarını izlemek için çok sıkı bir çalışma yapması gerektiği belirtiliyor.

7