Kağıthane Deresi siyah akıyor « BarkoTürk

8 Aralık 2021 - 22:45

Kağıthane Deresi siyah akıyor

İstanbul’da Terkos Gölü’nden Haliç’e uzanan Kağıthane Deresi’nde meydana gelen renk değişikliği ve kötü kokular çiftçilerin ve vatandaşların …

Son Güncelleme :

27 Mayıs 2021 - 9:44

80 views
1

İstanbul’da Terkos Gölü’nden Haliç’e uzanan Kağıthane Deresi’nde meydana gelen renk değişikliği ve kötü kokular çiftçilerin ve vatandaşların tepkisini topladı. 12 km uzunluğa sahip Kağıthane Deresi’nin Kemerburgaz ve Göktürk’ten geçen bölümleri Havadan görüntülendi.

2

Çekilen görüntülerde yemyeşil ağaçların arasından derenin renginin siyaha döndüğü gözüküyor.  Çevrede bulunan çok sayıda tarım arazisinin yanından geçen dereden çevreye pis kokular yayılıyor.

3

Bölgede çiftçilik yapan ve yaşayan vatandaşlar durumdan endişe duyduklarını ifade ederek belediyenin duruma el atmasını beklediklerini söyledi.

4

Daha önce aynı kirlilik ile karşılaştıklarını ifade eden Eyüp sultan Ziraat Odası Genel Sekreteri Mustafa Kayabaşı, “Belediyenin ‘Temiz Su Temiz Çevre’ sloganı vardı.

5

Kirli su kirli çevre görmeye başlıyoruz. Galiba İSKİ bir çalışma başlatmış, ancak o çalışma bitene kadar bu giderlerin depolanıp aktarılması gerekiyor. Atık su tarlaya mı gider, hayvan mı içer kim içerse içsin aynı zararı yaşayacaktır.

6

Bu su ağır metal ve kirlilik içerdiğini düşünüyorum.

7

Bu durum hem çevreye hem insanlara zarar vermektedir” diye konuştu.

8

"ÇÖP SUYUNA ÇARE BULUNMASINI İSTİYORUZ" Çevrede üretim yapan bir çiftçi ise atık suların tarlasının yakınına gelmesinden dolayı yetkililere birçok kez ihbarda bulunmalarına rağmen önlem alınmadığını ifade ederek, “hangi yetkili yere gitsek cevap alamıyoruz. Sizde hemen arkamda bulunan derenin son halini görüyorsunuz.

9

Çöp suyuna bir çare bulunmasını istiyoruz” dedi.

10