Kim Jong-un, Covid-19 kısıtlamalarını ihlal eden üst düzey yetkilileri kovdu: Ağır sonuçları olacak « BarkoTürk

29 Eylül 2021 - 02:20

Kim Jong-un, Covid-19 kısıtlamalarını ihlal eden üst düzey yetkilileri kovdu: Ağır sonuçları olacak

Kuzey Kore’de devlete ait KCNA haber ajansının aktardığına göre Kim Jong-un, yoksul ve izole ülke için “ağır sonuçlara” yol açacağını …

Son Güncelleme :

30 Haziran 2021 - 9:08

33 views
1

Kuzey Kore’de devlete ait KCNA haber ajansının aktardığına göre Kim Jong-un, yoksul ve izole ülke için "ağır sonuçlara" yol açacağını söylediği bir görev ihmali nedeniyle katı Covid-19 kurallarını uygulamayan birkaç üst düzey yetkiliyi görevden aldı. Kuzey Kore liderinin "büyük bir kriz" olarak adlandırdığı belirsiz olaydan kimin veya tam olarak kaç yetkilinin sorumlu olduğu belli değil.

2

Ancak KCNA’ya göre, iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin üst kademelerinin bazı üyeleri değiştirildi. OLASI BİR COVİD-19 SALGINI KUZEY KORE'Yİ HARAP EDEBİLİR Bununla birlikte, Covid-19 salgının  Kuzey Kore için ağır sonuçları olabilir.

3

Ülkenin harap sağlık alt yapısının, yüksek derecede bulaşıcı olan hastalığı olan çok sayıda hastayı tedavi etmeye uygun olmadığı düşünülüyor. KUZEY KORE RESMİ OLARAK HİÇBİR COVİD-19 VAKASI BİLDİRMEDİ Diğer taraftan, uzmanlar bunun Pyongyang'ın sınırlı test kapasitesinden kaynaklandığını iddia etse de, Kuzey Kore herhangi bir corona virüs vakasını kamuoyuna açıklamadı. Ancak, KCNA'nın geçen yaz Güney Kore'den gelen semptomatik bir yolcunun ülkeye girdiğini ve ardından sınır dışı edildiğini açıkladı. Daha sonra böyle bir olay bildirilmedi. EKONOMİK MALİYETİNE RAĞMEN ÇİN İLE SINIRLARINI KAPATTI Bugüne kadar Kuzey Kore, bir dizi acımasız halk sağlığı önlemleri sayesinde büyük bir Covid-19 vakası salgınını önleyebildi.

4

Kim'in geçen yıl, Çin'den mal ithal ederken kurallara uymayan bir gümrük memuru da dahil olmak üzere, Covid-19 ile ilgili suçlardan dolayı iki kişiyi idam ettirdiği öne sürüldü. Ayrıca, Kuzey Kore'nin sınırları, yoksul ülke halkının aç kalmasını önlemek için ihtiyaç duyduğu ekonomik bir yaşam çizgisi olan Pekin ile ticaret üzerindeki zincirleme etkilere rağmen virüsü uzak tutmak için Ocak 2020'den bu yana mühürlendi.

5

BİR PAKET ÇAYIN FİYATI 70 DOLARA, KAHVENİN FİYATI 100 DOLARA YÜKSELDİ Ardından, Pyongyang, kısmen hem sert hava koşullarına hem de ticaret sorunlarına bağlı bir gıda krizi bildirdi. Pekin'den alınan resmi istatistiklere göre, Çin'den Kuzey Kore’ye yapılan ihracat, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 90 oranında azaldı. Bazı temel malların fiyatlarının da Pyongyang'da hızla arttığı bildirildi. Uzmanlar, pirinç ve akaryakıt fiyatlarının nispeten sabit kaldığını, ancak şeker, soya fasulyesi yağı ve un gibi ithal temel ürünlerin fiyatlarının arttığını söyledi .Kuzey Koreliler, küçük bir paket siyah çay gibi temel olmayan ürünlerin 70 dolara satılabileceğini, bir paket kahvenin ise 100 dolardan fazlaya mal olabileceğini söyledi.

6

KITLIK RİSKİNİ BİLMESİNE RAĞMEN PANDEMİYİ ENGELLENMEYE ÇALIŞTI Analistler, Kim ve Kuzey Kore rejiminin, ülke liderlerinin virüsün sağlık sistemini nasıl alt edebileceğini bildiği için Covid-19'u uzak tutmak için böylesine aşırı bir planın maliyetlerini önceden kabul ettiğini açıkladı. Ülkede gönüllü olan Kuzey Koreli sığınmacılar ve yardımcı işçiler, hastanelerinin ve tıbbi tesislerinin genellikle uygun ekipman ve ilaçtan yoksun olduğunu söyledi.

7

1990'larda kıtlık sırasında deniz aşırı ülkelere kaçan Kuzey Koreliler, anestezi olmadan yapılan ampütasyonların veya hayatta kalmak için yiyecek almak için ilaç satan doktorların hikayelerini paylaştı. KUZEY KORE HİÇ CORONA VİRÜS AŞISI ALMADI Öte yandan, Kuzey Kore, küresel aşı ittifakı Gavi ile uzun süredir devam eden bir ilişkisi olmasına ve Covid-19 aşı programı Covax için uygun olmasına rağmen henüz herhangi bir corona virüs aşısı almadı. ABD yönetiminden yetkilier ise geçen ay Beyaz Saray'ın Pyongyang ile aşı paylaşmaya açık olduğunu, ancak Kuzey Kore’nin ne kadar aşı alacağının belirsiz olduğunu söyledi.

8

Bununla birlikte, Kuzey Kore, virüsün sınırların derinliklerine nüfuz etmesini engelleyen bir konumda yer alıyor, çünkü ülke içindeki insanlar istedikleri gibi hareket etme özgürlüğüne sahip değil. Sığınmacılar, ortalama Kuzey Korelilerin hükümet onayı olmadan evden uzağa seyahat etmelerine izin verilmediğini söyledi, bu da virüsün şehirden şehre yayılması için daha az fırsat olacağı anlamına geliyor.

9