Göbeklitepe’de bulunduğu söylenen monolit Uzay Programı’nın reklamı çıktı! « Barko Türk

5 Mart 2021 - 18:37

Göbeklitepe’de bulunduğu söylenen monolit Uzay Programı’nın reklamı çıktı!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı adı verilen bir etkinlikte konuştu.


Göbeklitepe’de bulunduğu söylenen monolit Uzay Programı’nın reklamı çıktı!
Son Güncelleme :

09 Şubat 2021 - 21:27

189 views


Erdoğan, “Bu akşam ülkemiz adına tarihi bir dönüm noktasına şahitlik etmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Uzun süreli bir planlama ve çalışmanın ürünü olan Türkiye’nin ilk milli uzay programını az sonra tüm dünyaya ilan edeceğim. Bu program gerçekçi ama bir o kadar da rekabetçi hedefleri kapsayan içeriğiyle ülkemizin uzaydaki yol haritası olacaktır,” dedi.

Erdoğan, “Kendi roketlerimizi uzaya fırlatacak seviyeye henüz gelemedik ancak bu konuda da önemli adımlar attık. Mikro ve mini uyduların uzaya fırlatılması çalışmalarını yürütüyoruz,” ifadelerini kullandı.

MONOLİT REKLAM ÇIKTI

Urfa’da, Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada yaklaşık 4 gün önce toprağa saplı halde bulunan metal blokun (monolit) da uzay programının reklamı olduğu ortaya çıktı.

Erdoğan, konuşma yaparken arkasında monolitin fotoğrafının belirmesiyle “Şimdi Türkiye’deki uzaydaki 10 yıllık vizyon, strateji hedef ve projelerinin yer aldığı milli uzay programımızı tüm dünyaya ilan ediyor ve diyorum ki, gökyüzüne bak ayı gör,” ifadelerini kullandı.