Ahmet Hakan: Saygı Öztürk, bu sefer de eksik bırakmış, Korkut Eken’e yine sorulması gereken soruları sormamış « BarkoTürk

29 Kasım 2021 - 09:13

Ahmet Hakan: Saygı Öztürk, bu sefer de eksik bırakmış, Korkut Eken’e yine sorulması gereken soruları sormamış

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Organize suç örgütü lideri Sedat Peker ve kardeşi Atilla Peker tarafından, Kıbrıslı gazeteci ve yazar …

Ahmet Hakan: Saygı Öztürk, bu sefer de eksik bırakmış, Korkut Eken’e yine sorulması gereken soruları sormamış
Son Güncelleme :

29 Mayıs 2021 - 10:04

1.219 views

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Organize suç örgütü lideri Sedat Peker ve kardeşi Atilla Peker tarafından, Kıbrıslı gazeteci ve yazar Kutlu Adalı cinayeti konusunda işaret edilen emekli Yarbay Korkut Eken il röportaj yapan Sözcü yazarı Saygı öztürk’ün bazı soruları eksik bıraktığını ifade etti.

Eker’in, “Atilla Peker’i Kıbrıs’a götürdüğünüzü söylemiştiniz. Neden bir devlet görevlisini değil de Peker’i götürdünüz?” sorusuna verdiği, “Orada PKK ile çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim. Bu tür olaylarda o günkü devlet stratejisine göre ‘eleman’ kullanılıyordu” yanıtındaki “eleman” kelimesine dikkati çeken Hakan şunları kaydetti:

Fakat ne yazık ki… Saygı Öztürk, bu sefer de eksik bırakmış.Yine sorulması gereken soruları sormamış. Korkut Eken’e mesela şunları sormamış:

Eleman mı dediniz?
Nasıl yani?
Eleman nedir?
Nasıl belirlenir?
Bir elemanlar havuzu mu vardı?
Atilla Peker o havuza nasıl girdi?
O dönem devletin kaç elemanı vardı?

Korkut Eken, bizim sorularımızı cevaplamıyor. Saygı Öztürk’ten rica edelim. Yarın da eksik bıraktığı bu soruları sorsun Korkut Eken’e. Çünkü işin özü, bu soruların cevabında gizli.

Yazının tamamını okumak için .

Ne olmuştu?

Peker gazeteci 1993’te evinin önünde bombalı saldırı ile ölen Uğur Mumcu ve 1996 Lefkoşa’da öldürülen gazeteci Kutlu Adalı cinayetlerine ilişkin olarak da eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT’çi Korkut Eken‘i işaret etti. Uğur Mumcu cinayetine yönelik, “Uğur Mumcu şehit ediliyor, yanına ilk gelen kim; katil en önce gelir, Mehmet Ağar” diyen Peker, Adalı cinayeti için de kendisine gelindiğini ve kardeşi Atilla Peker’i önerdiğini iddia etti. Peker, “Biz o zaman Mehmet Ağar, Korkut Eken hep beraberiz… Genciz, vatanseveriz.. Bana genelde iş adamlarını yönlendiriyorlar, faili meçhullerden ziyade. Onları da anlatacağım. Bana dedi ki, “Kıbrıs’ta bir adam var, Kıbrıs’ı Rumlara satmak istiyor.” İki profesyonel dedi… Dedim sana öz kardeşimi vereceğim, Atilla Peker’i. Uzmandır, sokaklarda yetişmiştir. Biletlerden bakabilirler. Yüce Allah o insanın kanını bize nasip etmedi. Aradan zaman geçti, döndüler üç dört gün sonra. Denk gelinemedi. Korkut abiyle konuştuk. Dedi sonra gideceğiz. Onlara bağlı başka bir ekip öldürmüş. Karşılaştık Korkut abiyle, “Halloldu o iş” dedi” aktarımını yaptı.

TIKLAYIN | Sedat Peker’den 7. videoda Soylu, Ağar ve Erkam Yıldırım’a ağır suçlamalar: Uyuşturucu ticareti, KKTC cinayetleri, Mumcu ve Adalı suikastleri!

Sedat Peker: Kardeşimin Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili anlatmak istedikleri kayda geçirilmemiş

Peker, Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, “Kardeşim Atilla Peker, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili anlatmak istedikleri kayda geçirilmemiştir.” demiş ve Atilla Peker’in savcılığa başvuracağını duyurmuştu.

Atilla Peker cinayete ilişkin iddialarının yer aldığı dilekçeyi, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etmişti.

Peker müracaat savcılığına verdiği ve kamuoyuna imzasız nüshanın yansıdığı dilekçede, gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmek için eski MİT’çi Korkut Eken’le Kıbrıs’a gittiklerini itiraf etmişti.

Kıbrıs’a Korkut Eken ile birlikte gittiklerini kaydeden Atilla Peker, “Kıbrıs’ta Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittik. Orada Kurmay Albay Galip Mendi ile tanıştım. Yardımcısı Enver Tosun Yarbay ile tanıştım. Sonrasında yan odada Korkut Eken Uzi marka silahı bana verdi, bu silahın nasıl kullanılacağını ve susturucunun nasıl sökülüp takılacağını bana öğretti” ifadelerini kullanmıştı.

Peker, Eken’in İstanbul’da gerçekleşen daha sonraki görüşmede kendisine, “Atilla biz Kıbrıs işini hallettik biliyor musun’ dediğini aktarmıştı.