“Almanya” soruşturmasında 4 bürokrat görevden alınmıştı; AKP’li Tuşba Belediyesi kendi aldığı meclis kararını yalanladı « BarkoTürk

22 Ekim 2021 - 17:14

“Almanya” soruşturmasında 4 bürokrat görevden alınmıştı; AKP’li Tuşba Belediyesi kendi aldığı meclis kararını yalanladı

Van’ın Tuşba ilçesinde Almanya’ya gezi organize edildiği haberleri üzerine AKP’li Tuşba Belediyesi iddiayı yalanladı ama belediye meclisinin bu …

“Almanya” soruşturmasında 4 bürokrat görevden alınmıştı; AKP’li Tuşba Belediyesi kendi aldığı meclis kararını yalanladı
Son Güncelleme :

18 Nisan 2021 - 14:04

31 views

Van’ın Tuşba ilçesinde Almanya’ya gezi organize edildiği haberleri üzerine AKP’li Tuşba Belediyesi iddiayı yalanladı ama belediye meclisinin bu yönde kararı ortaya çıktı. 

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Malatya’dan resmî geziyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi üzerine 4 bürokrat görevden alınırken, Van’da da AKP’li Tuşba Belediyesi’nde 55 kişinin benzer şekilde Almanya’ya gittiği iddiaları gündeme geldi.

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman iddiayı yalanladı. Ancak Tuşba Belediye Meclisi’nin 07 Ocak 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında AK Partili üyelerin oylarıyla buna ilişkin karar aldığı ortaya çıktı.

Tuşba Belediyesinin resmi sitesinden de yayınlanan meclis kararında şu ifadelere yer verildi:

“Belediyemiz ve Yeni Baskilliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte toplam 55 kişinin tüm masraflarının davet sahibi Nordbau-Oldenburg GmbH & Co Tannenkrugstrabe şirketine ait olmak üzere ÇEVREYE DUYARLI BİREYLER YETİŞTİRMEK adlı proje kapsamında Almanya’nın Oldenburg Belediyesi ile diğer kuruluşlarının belediyecilik anlamında çevre ile ilgili çalışmalarını yerinde görmek ve incelemek amacı ile teknik geziyi gerçekleştirecek olan belediye meclis üyelerimizin ve personellerimizin görevlendirilmesi uygun görülmüştür. Oy çokluğu ile karar verildi.”

Tuşba Belediyesi bu karara rağmen dün yaptığı açıklamada, bu konudaki haberlerin maksatlı olduğunu belirterek şunları söylemişti:

Valilik izin vermemiş

Tuşba Belediye Meclisi’nin aldığı kararı Van Valiliği’nin onaylamadığı anlaşıldı. Valilik ‘Pandemi koşulları’ nedeniyle yurt dışına ziyareti uygun bulmadı. HDP’li Belediye meclis üyeleri, konuya ilişkin Tuşba Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğünden resmi yazı istediklerini ancak taleplerinin reddedildiğini söyledi.

Tuşba Belediyesini 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’li Yılmaz Berki ve Ayşe Minaz kazanmasına rağmen KHK gerekçesi ile YSK tarafından mazbataları verilmedi.

Akman İçişleri Bakanlığı tarafından belediye başkanı olarak atandı.