Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan alkol yasağı açıklaması: Yasağa karşıyım, onaylamak zorunda kaldım « BarkoTürk

17 Ekim 2021 - 07:34

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan alkol yasağı açıklaması: Yasağa karşıyım, onaylamak zorunda kaldım

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, alkol yasağı kararına il hıfzıssıhha kurulu üyesi olarak onay vermesiyle ilgili olarak konuşurken …

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan alkol yasağı açıklaması: Yasağa karşıyım, onaylamak zorunda kaldım
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2021 - 5:08

87 views

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, alkol yasağı kararına il hıfzıssıhha kurulu üyesi olarak onay vermesiyle ilgili olarak konuşurken, yasağa karşı olduğunu ancak onaylamak zorunda kaldığını söyledi. 

Koronavirüs’le mücadele için uygulanan 17 günlük tam kapanma sürecinde, pek çok il hıfzıssıhha kurulunda CHP’li belediye başkanlarının da imzasıyla alkol satışının yasaklandığı belirtilmişti. İzmir, Aydın, Kırklareli ve Bolu belediye başkanları kararı imzalamadıklarını duyururken, Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan’ın kararı imzaladığı ifade edilmişti.    

Cumhuriyet’e konuşan CHP’li Ülgür Gökhan, “Alınan kurul kararında sadece alkol satışının yasaklanması yok. Diğer olumlu kararlar da var. Kamu görevlisi olarak imzalamak zorundasınız” dedi.

TIKLAYIN – CHP’li belediyelerden valiliklere yalanlama: Alkol yasağı kararında imzamız yok

  • TIKLAYIN – Alkol yasağı tartışması | Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı, “Yasak kalktı” dedi; İçişleri Bakanlığı resmi açıklamalar dışındaki duyurulara itibar edilmemesini istedi
  • TIKLAYIN – Tekel Bayiler Platformu Başkanı Aybaş: Kurumsal zincir marketlerde alkol satışı serbestti; biz de tweet atarak müjdeyi verdik
  • TIKLAYIN – İçişleri Bakanı, Kütahya Valiliği’nin açıklamasını ‘retweet’ledi: Marketlerde alkol satışı kısıtlaması 81 ilde devam etmektedir
    TIKLAYIN | İzmir Valiliği, “Alkollü içecek satışı yasak” dedi, il hıfzıssıhha kurulu kararını gerekçe gösterdi

Ne olmuştu?

Türkiye’nin 17 gün boyunca tam kapanmaya gideceğinin açıklanmasının ardından, hafta sonları uygulanan içki satışı yasağının uygulanıp uygulanmayacağı da tartışma konusu olmuştu.  

Genelgede alkollü içki satışı yasağına ilişkin herhangi bir madde yer almamasına rağmen, Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, “Genelgede ‘alkol satışı yasak’ diye bir ibare, madde dahi yok… Maalesef üzülerek söylüyorum; 17 Mayıs’a kadar ülke genelinde pandemi ve Ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır” ifadelerini kullanmıştı.
 
27 Nisan’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tekel bayilerinin kapalı olup olmayacağı sorusuna “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” yanıtını verdi.
 
Hukukçular ve kamuoyu, söz konusu kararın hukuk aykırı olduğunu ve yaşam tarzına müdahale olduğunu savunmuş, duruma tepki göstermişti. 
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de satış yasağına ilişkin genelge gelmediğini ifade ederek, “Ne yapacağız, biz kendi kendimize ‘Yasal düzenleme yayımlanmadı ama yasak var’ deyip kafamıza göre yasak mı uygulayacağız? Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı. Biz de mevzuat ne diyor diye baktık. Yasağı göremedik. Biz doğal olarak satmaya devam edeceğiz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın’ deriz.” açıklamasını yapmıştı.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı (TTBP) Özgür Aybaş, tam kapanmanın uygulanacağı 17 günde alkollü içki satışının yasaklanmasına ilişkin olarak, “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” dedi. İçişleri Bakanlığı ise, Aybaş’ın açıklamasından bir süre sonra, yaptığı açıklamada, “alkol yasağı” ile ilgili bir ifade kullanmadı; resmi açıklamalar dışındaki duyurulara itibar edilmemesini istedi. 

Daha sonra Soylu, gazeteci Candaş Tolga Işık’a yaptığı açıklamada, alkol satış yasağının kalktığı yönündeki iddialara ilişkin olarak, “Doğru değil, tam kapanma boyunca devam edecek. Kısıtlamalar başladığında (14 Nisan) 63 bin olan vaka sayısını bugün 31 binlere getirdik. Demek ki aldığımız kararlar doğru…” dedi.