Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliğine Türkiye olarak varız « BarkoTürk

5 Aralık 2021 - 04:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliğine Türkiye olarak varız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan ile 3 milyar dolar ticaret hacmi hedeflendiğini belirterek, “Azerbaycan …

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliğine Türkiye olarak varız
Son Güncelleme :

01 Haziran 2021 - 18:40

43 views

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan ile 3 milyar dolar ticaret hacmi hedeflendiğini belirterek, “Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan, böyle bir üçlü iş birliği veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliği, bütün bunlara Türkiye olarak varız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki başbaşa ve heyetler arası görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan Başbakanını Ankara’da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, konuk başbakanın Türkiye’yi yakından tanıyan bir lider olduğunu söyledi.

“Türkiye son 14 yıldır Gürcistan’ın en büyük ticari ortağıdır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Garibashvili ile bugün ülkeler arasındaki konuları ele aldıklarını belirterek, “Türkiye son 14 yıldır Gürcistan’ın en büyük ticari ortağıdır. Ticaret hacmimizde 2020’de biraz daralma olsa da hedefimizi 3 milyar dolara ulaşma olarak belirledik. Buna göre de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Serbest ticaret anlaşmamızın kapsamının genişletilmesi amacıyla müzakerelerimizi sürdürüyoruz. Ticaretimizi kolaylaştıracak ve gümrük işlemlerimizi hızlandıracak düzenlemeler üzerinde de çalışma kararlılığındayız. Komşumuz Gürcistanla bölgemizin çehresini geliştiren büyük projelere birlikte imza attık. Enerji güvenliği konusunda stratejik öneme haiz Güney gaz koridorunu oluşturduk. Bağlantı mekanizmalarının kombin yaklaştırma koridorlarının geliştirilmesi bölgesel kalkınma açısından çok çok önemlidir” dedi.

Üçlü işbirliği vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Başbakan ile FETÖ başta olmak üzere terör konusundaki mutabakatımızı da ele aldık. Türkiye olarak Gürcistan’ın egemenliğine, toprak bütünlüğüne desteğimizi her vesileyle vurguluyoruz. Komşumuzun, Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefine desteğimiz tamdır. Bölgesel meseleler hakkında da fikir teatisinde bulunduk. Türkiye Gürcistan’ı bölgesel işbirliğinin anahtarı olarak görüyor. Bölgesel sahiplenme ve kapsayıcı bölgesel işbirliği zaviyesinden müşterek çalışmalar yapabileceğimize inanıyorum. Azerbaycan’la üçlü işbirliğimiz bu bakımdan önemlidir. Bunun yanında özellikle Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan böyle bir üçlü işbirliği veya Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan işbirliği. Türkiye olarak bütün bunlara varız” ifadelerini kullandı.

Konuk Başbakan Garibashvili ise Ankara’da bulunmanın çok şeref verici olduğunu belirtti. Bugünkü görüşmenin çok verimli geçtiğini belirten Garibashvili, “Gürcistan’ın egemenliğini desteklediğiniz için bu destelerinizi esirgemediğiniz için NATO’ya üye olmasına destekleriniz için de teşekkür ederim” dedi.