Diyanet’ten ‘Şehirlerarası otobüslerde molaların namaz vakitlerine göre düzenlenmesi’ talebine dair açıklama « BarkoTürk

17 Eylül 2021 - 13:40

Diyanet’ten ‘Şehirlerarası otobüslerde molaların namaz vakitlerine göre düzenlenmesi’ talebine dair açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, şehirlerarası otobüslerde molaların namaz vakitlerine göre ayarlanması …

Diyanet’ten ‘Şehirlerarası otobüslerde molaların namaz vakitlerine göre düzenlenmesi’ talebine dair açıklama
Son Güncelleme :

29 Haziran 2021 - 12:00

34 views

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, şehirlerarası otobüslerde molaların namaz vakitlerine göre ayarlanması talebine ilişkin olarak açıklamada bulundu.

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan habere göre Albayrak, farz ibadetlerden biri olan namazın Müslümanların 24 saatini şekillendirdiğini söyledi.

Bazı vatandaşların şehirler arası otobüs seyahatlerinde vakit namazlarını rahat namaz kılamadığı yönünde şikayette bulunduğunu aktaran Albayrak şöyle devam etti:

  • “Vatandaşlarımız farklı platformlarda şehirler arası seyahatlerde namaz kılma taleplerini yazılı ve sözlü olarak dile getiriyorlar. Belli otobüs firmaları, mola zamanlarını namaza göre ayarladıkları için bu çok sorun olmuyor. Tabii bunu Türkiye genelinde uygulama durumları yok. Başkanlık olarak ilgili bakanlıklara şehirler arası seyahatlerde molaların saat planlamasını göz önünde bulundurmaları ricasında bulunduk.”

‘Hiçbir bakanlığımıza, kuruluşumuza bir talimat verme yetkimiz yok’

Bünyamin Albayrak, “Öncelikle yazmış olduğumuz yazı bir tavsiye niteliğindedir. Hiçbir bakanlığımıza, kuruluşumuza bir talimat verme yetkimiz yok” diye konuştu.

Seyahatlerdeki molaların namaz vakitlerine göre düzenlenmesi yönünde yoğun talep aldıklarını vurgulayan Albayrak, “Diyelim ki bir mola verilecek. Sabah namazı vaktinin çıktığı ana denk gelmesindense daha uygun zamanda mola verilebilir. Firmaların anlaşmalı oldukları birtakım tesisler var. Molaları oralara denk getirmek istiyorlar, bunu da anlayışla karşılıyoruz. Ancak önceden kısa bir namaz vakti kadar mola verilebilir. Bu bir ibadettir, bir insan hakkıdır” şeklinde konuştu.

Bu konuyu gündeme getirdiklerinden dolayı vatandaşlardan çok sayıda olumlu tepki aldıklarına işaret eden Albayrak, “Bundan sonra nasip olursa bakanlıklarımızı veya ilgili genel müdürlüklerimizi ziyaret edeceğiz. Konuyu sivil bir platformda, tamamıyla bir anlayış içerisinde arz edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.