Erdoğan: Ankara’nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını gideriyoruz « BarkoTürk

29 Eylül 2021 - 02:31

Erdoğan: Ankara’nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını gideriyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninde konuşuyor. Ankara İçme Suyu  2. Merhale  Gerede Sistemi’ne …

Erdoğan: Ankara’nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını gideriyoruz
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2021 - 13:16

27 views

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninde konuşuyor.

Ankara İçme Suyu  2. Merhale  Gerede Sistemi’ne ilişkin olarak, “Ankara’nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını gideriyoruz” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

“Ankaramıza bu tesislerimizi kazandırırken elbette komşu şehirleri de ihmal etmiyoruz. Çankırı’da  70 milyon liralık bir yatırımla inşa ettiğimiz Dereçatı Barajı’nı, Kırıkkale’de yatırım tutarı 63 milyon lira Sulakyurt Sulaması’nı da bugün resmen devreye alıyoruz.  Hem topraklarımızın verimi artaracak hem de tasarruflu olacağı için çiftçilerimizin enerji maliyetleri düşecektir.

(Sulakyurt Sulaması) Şu an faal olarak çalışan sulama tesisiyle yıllık 17 milyon lira gelir artışı ve yaklaşık 2300 kişiye istihdam oluşturacaktır.  Çiftçimizin enerji yükünü çok ciddi oranda hafifletmektedir. Toplam yatırım tutarı 1 milyar 470 milyon lira olan  tüm tesislerin öncelikle bu şehirlerde yaşayan kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum.

Su, denizler, göller, dağlar, yaylalar, üzerinde yaşadığımız toprak bizlere verilmiş birer emanettir. Eşrefi mahlukat yani insan elbette bu nimetleri kullanacak, hayatı idame ettirirken de faydalanacaktır.  Ancak insanoğlu emanete ihanet etmeyecek, gelecek nesillerin ve diğer canlıların nimetler üzerindeki hakkı bencilce gasp etmeyecektir.

Ecdadımız da bir taraftan suyu sebiller, kanallar, kemerler, şadırvanlar, çeşmelerle bütün canlılar için erişilebilir kılarken, israfına mani olacak pek çok adım atmıştır.  Kimi yazarların özellikle İstanbul için ‘Su medeniyetinin başkenti’ ifadesini kullanması, ecdadın su kullanımı ve mimarisinde geldiği yeri göstermesi bakımından çok önemlidir.

Farklı kaynaklardan temin edilen su bir kısmı halen ayakta kalan kemerler vasıtasıyla şehre ulaştırılmış, havuzlarda dinlendirilirken su teraziyle basıncı ayarlanmış, her biri ayrı bir zerafet örneği çeşmelerle İstanbulluların hizmetine sunulmuştur.  Benzer bir mühendislik dehasını Endülüs’te de görmek mümkündür. Endülüs Müslümanları su kanalı inşasında öyle ileri gitmişlerdi ki bazı kaynaklara göre İspanya’nın başkenti Madrid’in su ihtiyacı uzun yıllar boyunca su kanallarından karşılanmıştır.  Bu tarihi birikimden ilham ve cesaret alarak biz de bugün ülkemizin su kaynaklarını en etkin ve verimli şekilde kullanmanın gayretindeyiz.”