Faruk Bildirici: “Fırat Şişman öldürüldü” haberlerine neden itiraz etmediniz Sayın Çataklı? « BarkoTürk

18 Eylül 2021 - 12:47

Faruk Bildirici: “Fırat Şişman öldürüldü” haberlerine neden itiraz etmediniz Sayın Çataklı?

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, “Öldürüldüğü açıklanan PKK’lı canlandı itirafçı oldu!” başlığıyla kaleme aldığı yazısına yanıt verdiğini ifade …

Faruk Bildirici: “Fırat Şişman öldürüldü” haberlerine neden itiraz etmediniz Sayın Çataklı?
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2021 - 13:16

73 views

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, “Öldürüldüğü açıklanan PKK’lı canlandı itirafçı oldu!” başlığıyla kaleme aldığı yazısına yanıt verdiğini ifade ettiği İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı‘ya, “Peki öyleyse ‘Fırat Şişman öldürüldü’ haberlerine neden itiraz etmediniz Sayın Çataklı? ‘Fırat Şişman öldürüldü’ yazan gazeteciler düzeltme yayımlayacak mı?” diye sordu.

Bildirici, 30 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan “Öldürüldüğü açıklanan PKK’lı canlandı itirafçı oldu!” başlıklı yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 8 Nisan’a yaptığı basın toplantısındaki, “7-8 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılan Eren-10 Operasyonunda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin sözde Botan Saha Sorumlusu olarak faaliyet gösteren ve İçişleri Bakanlığı Terör Arananlar Listesinde 10 Milyon TL ödülle ‘Kırmızı’ kategoride aranan 1996 yılı Bitlis katılımlı Özgür Gabar (K) Fırat Şişman adındaki terörist olduğu tespit edilmiştir” açıklamasının ardından gazetecilerin Fırat Şişman’ın “öldürüldüğünü” açık açık yazdıklarına dikkati çekmişti. 

Ardından 4 Mayıs’ta İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı’nın 4 Mayıs’ta bakanlıkta düzenlediği “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı”nda operasyonlarla ilgili bilgi verirken Fırat Şişman’ın “yaralı olarak ele geçirildiğini” söylediğine dikkati çeken Bildirici, “1.5 ay kadar sonra da yine İçişleri Bakanlığı açıklamalarıyla aniden medyayı Fırat Şişman’ın itirafçı olduğu haberlerinin kapladığını” yazmıştı.

“Gördüğüm kadarıyla, daha önce Fırat Şişman’ın öldürüldüğünü yazan medyadan şimdi nasıl olup da canlandığına dikkat çeken olmadı” eleştirisi getiren Bildirici, “İçişleri Bakanlığı hem gazetecileri hem de kamuoyunu yanıltmış oldu. Üstelik böyle bir yönteme başvurulduğu sonradan kabul edilerek kamuoyundan özür de dilenmedi, düzeltme de yapılmadı” demişti.

Bildirici, kişisel sosyal medya hesabından İsmail Çataklı’nın bugün (3 Temmuz 2021) yaptığı  “Haziranda 92 terörist etkisiz hale getirildiğine” ilişkin açıklamasını alıntılayarak, “İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, yazıma yanıt vermiş. Peki öyleyse “Fırat Şişman öldürüldü” haberlerine neden itiraz etmediniz Sayın Çataklı? “Fırat Şişman öldürüldü” yazan gazeteciler düzeltme yayımlayacak mı?” diye sordu.

“Etkisiz hale getirilen terörist” açıklamalarını medyanın bugüne değin hep “öldürüldü” şeklinde yazdığını bir kez daha ifade eden Bildirici, “İçişleri de karşı çıkmıyordu. Ben ‘Öldürüldüğü açıklanan PKK’lı canlandı itirafçı oldu’ diyerek çelişkiye dikkat çekince bu yanıtı verdiler. ‘Etkisiz hale getirilen terörist’ ifadesi ile ‘yakalanan/yaralı/ölü terörist’ kastediliyorsa neden bu sayılar ayrı ayrı açıklanmıyor? Eskiden açıkça bu sayılar duyuruluyordu.  Hatta ‘Yemin Gecesi’ kitabımda ayrıntılı bir tabloya da yer vermiştim. Şimdi de bu sayılar gizlenmemeli” ifadelerini kullandı.

Bildirici’nin sosyal medya paylaşımı şöyle:

TIKLAYIN – Faruk Bildirici: Öldürüldüğü açıklanan PKK’lı canlandı itirafçı oldu; bu yaklaşım, İçişleri Bakanlığı’nın operasyonlarla ilgili tüm açıklamalarına gölge düşürdü