“Merdivenaltı kripto para borsaları ayıklansın”! Kripto para borsaları derneğinden “Bizi düzenleyin” çağrısı « BarkoTürk

18 Eylül 2021 - 12:44

“Merdivenaltı kripto para borsaları ayıklansın”! Kripto para borsaları derneğinden “Bizi düzenleyin” çağrısı

Kripto para yasası ihtiyacının yakıcılığı Thodex olayıyla bir kez daha ortaya çıktı. Üyeleri arasında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen kripto …

“Merdivenaltı kripto para borsaları ayıklansın”! Kripto para borsaları derneğinden “Bizi düzenleyin” çağrısı
Son Güncelleme :

22 Nisan 2021 - 15:44

30 views

Kripto para yasası ihtiyacının yakıcılığı Thodex olayıyla bir kez daha ortaya çıktı. Üyeleri arasında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen kripto borsaları yer alan Finansal Teknoloji ve İnovasyon Derneği (FINTR), kripto sektöründe yapılacak regülasyon öncesinde bu sektörde faaliyet gösteren kurumların dinlenmesi gerektiğini ve düzenleme ile lisanslama, bağımsız denetim gibi konuların zorunlu hale getirilmesini vurguladı. FINTR, kripto sektörü için önerilerini üyelerinin de ortak görüşü ile şu şekilde sıraladı:

“-İlk önerimiz hem şirketlerin hem de kullanıcıların haklarını korumak amacıyla düzenlemelerin yapılması ve lisanslamaya gidilmesi yönündedir. Burada kritik olan ilgili otoritelerin regülasyon çalışmalarında pazardaki oyuncuların görüşlerini almadır. STK’lar üzerinden bir geri bildirim mekanizması kurgulanabilir. Regülasyon sürecinde yurtdışındaki başarılı örneklerin incelenmesi ve Türkiye’ye uyarlanması hedefimiz olmalıdır. 

-Lisanslama çok önemli bir adım. Bu sayede regülasyonun şartlarını yerine getiremeyen “merdiven altı” olarak tabir edilebilecek firmaların ayıklanması ve dolandırıcılık vakalarının önlenmesi mümkün olabilir.

-Kripto borsaları hacim ve kullanıcı sayısına göre sınıflandırılabilir; bu sınıflandırmaya göre teminat kriterleri, BT yeterlilikleri, denetleme süreçleri belirlenebilir. Kripto borsaları için güçlü sermaye yapısı şartı yine önemli başlıklardan biri olmalıdır. Kripto para kurumlarının üst yönetimi seçilirken belli kriterlere uyum, tanımlanmış yönetici seviyelerine SPK lisanslama ve belge zorunluluğu gibi şartlar getirilebilir.

-Bunlara ek olarak, MASAK mevzuatı doğrultusunda güçlü Kimlik Tanıma (KYC) denetimi oluşturulması zorunluluğu getirilmesi hem şirketleri hem de kullanıcıları koruyacaktır. Ayrıca lisanslanan kripto borsalarına bağımsız denetim zorunluluğu getirilerek güvenlik alanı genişletilebilir.”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kriptopara gibi yeni bir varlık sınıfı için gereken yasal düzenlemeler sektörün güvenli gelişimi için hayati önem taşıyor. Düzenleyici kurumlar kapsayıcı bir yaklaşım benimserse, ülkemizde bu sektörün gelişimi için gerekli ortam sağlanmış olacak. Sektörü, güveni sarsacak oyunculardan arındırmak için düzenlemelerin; gelişmenin de önünü açacak şekilde bir an önce yapılmasını bekliyoruz. FINTR olarak, Avrupa Birliği lisans süreçleri ve diğer ülke örnekleri konusunda bilgi paylaşmaya ve regülasyon kurumlarımızla işbirliği yaparak kullanıcılar için güvenliğin öncelikli olduğu bir çerçeve oluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz.”