Selvi: Yunanistan, sorunları Türkiye-AB gerilimine dönüştürme çabasında « BarkoTürk

21 Haziran 2021 - 05:01

Selvi: Yunanistan, sorunları Türkiye-AB gerilimine dönüştürme çabasında

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, “Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Ankara’daki provokatif açıklamalarında dikkati çeken en önemli …

Selvi: Yunanistan, sorunları Türkiye-AB gerilimine dönüştürme çabasında
Son Güncelleme :

19 Nisan 2021 - 7:04

41 views

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, “Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Ankara’daki provokatif açıklamalarında dikkati çeken en önemli unsurlardan biri Türkiye ile Avrupa Birliği’ni karşı karşıya getirme çabasıydı. Yunanistan başından beri iki ülke arasındaki sorunları Türk-Yunan sorunu olmaktan çıkarıp, Türkiye-AB gerilimine dönüştürme çabası içinde. Yunanistan’ın Akdeniz’deki bu provokasyonu ise bize krizin planlı olduğunu gösterdi” dedi. 

Selvi, “Türkiye, büyük devletlere yakışan bir şekilde diplomatik girişimleriyle ve deniz unsurlarımızın gösterdiği kararlılıkla Yunanistan’ın oldu bitti yapmasına izin vermedi. Fransız bayraklı araştırma gemisi kıta sahanlığımızı terk etmek zorunda kaldı. Türkiye, bu tavrıyla başından beri diyalog, iyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası hukuktan yana olduğunu gösterdi. Ama Yunanistan her defasında, “oldu bitti”lerle kriz çıkarma peşinde oldu. Ama bir kez daha Türkiye kararlı tavrıyla Yunanistan’ın oldu bitti yapmasına izin vermeyeceğini gösterdi” görüşünü savundu.