Soylu’dan ‘kayıt yasağı’ açıklaması: Emniyet genelgesi Anayasa’ya aykırı değil « BarkoTürk

21 Ekim 2021 - 20:10

Soylu’dan ‘kayıt yasağı’ açıklaması: Emniyet genelgesi Anayasa’ya aykırı değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ve ’emniyet personeli görevini yaparken’ cep telefonu ile ses ve …

Soylu’dan ‘kayıt yasağı’ açıklaması: Emniyet genelgesi Anayasa’ya aykırı değil
Son Güncelleme :

01 Mayıs 2021 - 22:00

84 views

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ve ’emniyet personeli görevini yaparken’ cep telefonu ile ses ve görüntü kaydı alanların engelleneceği yönündeki genelgenin Anayasa’ya aykırı olmadığını belirtti.

CNN Türk canlı yayınına katılan Bakan Soylu, genelgenin Anayasaya aykırı olmadığını söyledi.

Soylu, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

  • Anayasa’nın 27.maddesi çok açık ve nettir. Türkiye’de son yıllarda başka bir gelişme daha var. Her çıkardığımız kanunu, yaptığımız bütün işlemleri Türkiye’de son yıllarda kabul edilen bir unsur üzerinden yapıyoruz. Kişisel verileri koruma kurulu var.

  • Bunun Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia eden hukukçular, çıksınlar konuşsunlar. Kesinlikle öyle bir şey söz konusu. Emniyet genelgesi Anayasa’ya aykırı değil.

  • Kişinin rızası olmadan bırakın polis memurunu, normal bir vatandaşı bile kamera kaydına alamazsınız.”

Genelgede ne diyor?

Emniyet Genel Müdürlüğü, güvenlik güçlerinin görevi başında görüntülenmesini yasaklarken, personelin bu gibi durumları engellemesi ve görüntüleme girişimine adli işlem yapılması yönünde genelge yayınlamıştı. Genelgede, şu ifadelere yer verilmişti:

“Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi.”