Yer fıstıklı sağlıklı raw tarifi « BarkoTürk

18 Ocak 2022 - 19:36

Yer fıstıklı sağlıklı raw tarifi

Son dönemlerde rafine şekersiz ürünler iyice popüler olmaya başladı. Çeşitli markalar bu sağlıklı ürünlere erişimi oldukça kolay hale getirdi …

Yer fıstıklı sağlıklı raw tarifi
Son Güncelleme :

13 Ocak 2022 - 11:52

56 views

Son dönemlerde rafine şekersiz ürünler iyice popüler olmaya başladı. Çeşitli markalar bu sağlıklı ürünlere erişimi oldukça kolay hale getirdi. Yine de, evinizde kendi küçük atıştırmalık raw toplarınızı hazırlamak istiyor olabilirsiniz.

Biz de boş durmadık ve besleyici özelliğini iyice artırarak, gün içerisinde size enerji sağlayacak ve açlığınızı bastıracak lezzetli bir raw tarifi hazırladık. Kısa sürede yemeğe hazır hale gelebilecek bu sağlık toplarını her gün yemek isteyeceksiniz. İşte, yer fıstıklı ve susamlı raw tarifimiz…

Yer fıstıklı raw tarifi

Malzemeler

– 100 gr hurma ya da hurma püresi

– 3 yemek kaşığı yulaf unu

– 1 tatlı kaşığı chia tohumu

– 1 yemek kaşığı pekmez

– 1 su bardağı yer fıstığı

– 1 yemek kaşığı tahin

– 5 yemek kaşığı su

Üzeri için;

– Susam (kavrulmuş olabilir)

Yapılışı

1. Hurmaları tane olarak kullanıyorsanız bir saat kadar sıcak suda yumuşayıncaya kadar bekletin. Hurma püresini ise, direk kullanabilirsiniz.

2. Mutfak robotunda yer fıstıklarını un haline getirin. Yulaf unu yerine ezmesini kullanacaksınız, fıstıkları çekerken içerisine ekleyebilirsiniz.

3. Ardından mutfak robotuna hurmaları ya da hurma püresini, chia tohumunu, pekmezi ve tahini ekleyip çekin. Chianın ve yulafın su çekeceğini hesaba katarak su ilave edin. Bu kısımda suyu kontrollü olarak azar azar ilave edebilirsiniz.

4. Hazırlığınız karışımı 1 saat buzdolabında dinlendirin ve ceviz büyüklüğünde toplar halinde yuvarlayın. Ardından susama bulayarak sağlıklı atıştırmalık olarak tüketin.

5. Rafine şekersiz sağlık toplarını buzdolabında 1 haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Gizem Bozdağ