DOLAR 30,9592 % 0.15
EURO 33,4953 % 0.12
GRAM ALTIN 2.017,54 % 0,27
ÇEYREK A. 3.298,67 % 0,27
BITCOIN 1.614.555 -0.175
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava


Google News

Kabil mağazalarında hem Taliban baskısının, hem direnişin sembolleri: Yüzü örtülmüş cansız mankenler

T24 Dış Haberler 2021’in Ağustos ayında Afganistan’da kontrolü sağlamasından bu yana kadınları kamusal alandan silmek için birçok adım atan Taliban yönetimi, mağazalardaki cansız kadın mankenleri bile hedef almaya devam ediyor. ABD merkezli haber …

Son Güncelleme :

31 Ocak 2023 - 14:16

/ 79 views kez okundu.
Kabil mağazalarında hem Taliban baskısının, hem direnişin sembolleri: Yüzü örtülmüş cansız mankenler

T24 Dış Haberler

2021’in Ağustos ayında Afganistan’da kontrolü sağlamasından bu yana kadınları kamusal alandan silmek için birçok adım atan Taliban yönetimi, mağazalardaki cansız kadın mankenleri bile hedef almaya devam ediyor.

ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP), Afganistan’ın başkenti Kabil’deki birçok mağazadaki mankenlerin kafa kısmına poşet sarıldığını ve yüzlerinin örtüyle örtüldüğünü ifade etti. 

AP, kafasına poşet geçirilmiş mankenler Taliban’ın baskısının bir sembolü olarak görülse de, aynı zamanda mağaza sahiplerinin radikal İslamcı yönetime gösterdiği direnişin sembolü olduğunu belirtti. 

Ağustos 2021’de yönetimi ele geçirdikten kısa süre sonra Taliban’ın ‘Ahlak Bakanlığı’, tüm mankenlerin vitrinlerden çıkarılması veya kafa kısmının koparılmasını emretmişti. 

Ajansın haberine göre bazı mağaza satıcıları bu emre uysa da, bazıları tepki gösterdi. 

Bazı mağazalarda erkek mankenlerin de kafasının kapalı olduğu görüldü. 

AP’ye konuşan Rahima isimli bir Afgan kadın, “Mankenlere baktığımda onlar da bizim gibi yakalanmış ve tuzağa düşmüş gibi hissediyorum. Korkuyorum” dedi

Rahima, “Sanki camların arkasındaki benmişim gibi hissediyorum; tüm hakları elinden alınmış Afgan bir kadın” diye devam etti.