DOLAR 31,2179 % 0.04
EURO 33,9462 % 0.24
GRAM ALTIN 2.042,61 % 0,10
ÇEYREK A. 3.339,67 % 0,10
BITCOIN 1.947.498 8.98
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava


Google News

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan “otobüs kartı” kararı: Tip-1 diyabet hastası çocuklar için “engelli” yerine “özel” yazılacak

Bir çocuğun çocukların psikolojisi düşünerek yaptığı başvuru sonucunda, kartlardaki ibare değiştirildi

Son Güncelleme :

28 Ocak 2023 - 11:56

/ 84 views kez okundu.
Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan “otobüs kartı” kararı: Tip-1 diyabet hastası çocuklar için “engelli” yerine “özel” yazılacak

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Tip-1 diyabet hastası bir çocuğun otobüs kartındaki “engelli” ibaresinin değiştirilmesi yönündeki başvurusunda ilgili belediye ile temasa geçerek, engelli çocukların kartlarında “özel” yazılmasına aracılık etti.

Kurumdan yapılan açıklamada, Türkiye’de 18 yaş ve altı çocukların veli, vasi onayı ya da izni gerekmeden doğrudan KDK’nın çocuk internet sitesi üzerinden kuruma başvuruda bulunabildikleri anımsatıldı. Açıklamada, bu kapsamda, Tip-1 diyabet hastası ve özel gereksinimi olan bir çocuğun başvurusuna yer verildi. Buna göre, belediye otobüslerinde kullanmak üzere çıkarttığı serbest kartın üzerinde “engelli” ibaresi bulunan ve kartın renginin de diğerlerinden farklı olduğunu belirten bir çocuk, çocukların psikolojisi düşünülerek kartlardaki “engelli” ibaresinin çıkarılması için KDK’ya başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK, talebin karşılanması için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile iletişime geçti.

KDK’nın yaptığı görüşmeler sonucu belediye, başvurucu çocuğun otobüs kartındaki “engelli” ibaresinin kaldırarak yerine “özel” ibaresi yazılmasına karar verdi.