Kılıçdaroğlu: Ermenistan’ın bildirisi bölgedeki savaşın sonlanmasına katkı verecektir « Barko Türk

29 Kasım 2020 - 10:32

Kılıçdaroğlu: Ermenistan’ın bildirisi bölgedeki savaşın sonlanmasına katkı verecektir

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Ermenistan tarafından kamuoyuna açıklanan bildiri, bölgedeki ateşin düşmesine, savaşın sonlanmasına katkı verecektir. Umarım böyle bir barış süreci tekrar gerçekleşmiş olur.” dedi.

Kılıçdaroğlu: Ermenistan’ın bildirisi bölgedeki savaşın sonlanmasına katkı verecektir
Son Güncelleme :

10 Kasım 2020 - 12:00

56 views

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı‘nda yaptığı konuşmada, 10 Kasım’ın, büyük bir liderin, bir devlet adamı olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün sonsuzluğa uğurlanışının 82. yılı olduğunu belirtti.

Atatürk’e, düşmanının bile saygı duyduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün düşünceleri, eylemleri, yetişmişliği ve öngörüsüyle ender kişilerden olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye demokrasiyi ve Cumhuriyet’i getiren, bunları için mücadele verirken de bütün mazlum ülkelere örnek olan bir komutan olduğunu ifade ederek, “Hayatın en zor koşullarında yetişen bir insan. Halkımızın çok sık kullandığı ‘Feleğin çemberinden geçmek’ deyimi vardır. İster Libya çöllerinde, ister Filistin’de, ister Suriye’de, Dumlupınar’da, Çanakkale’de feleğin çemberinden geçip, hayatın bütün acılarını yaşayan bir kişiydi. Biz 82 yıldır onu unutmadık, bundan sonra da unutmayacağız. Sadece biz değil, aslında dünya onu unutmayacak. Hala dünyanın mazlum ülkelerine, milletlerine örnek olmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Atatürk’ün ülkesini düşman işgalinden kurtardığını, mücadele verdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Milli Mücadele’yi sadece kendi ülkesi değil bütün mazlum milletler için gerçekleştirdiğini dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “O, ‘Hakimiyet bila kaydü şart milletindir’ sözünü, tarihe yazdıran bir kişidir. İlk Anayasa’nın birinci maddesidir. Halkına bu kadar saygı duyan ve halkını yücelten dünyadaki ender liderlerden birisidir. ‘Bu ülkenin egemenliği sana aittir, kaderini sen belirleyeceksin. Birileri, bir aile, bir kurum değil.’ diyor. Halka duyduğu güveni ifade ediyor burada.” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1930’da TBMM’nin açılış törenindeki konuşmasından cümleler aktaran Kılıçdaroğlu, “(Hiç kimse kendisini yalnız, sahipsiz, bir köşeye atılmış ,ötekileştirilmiş hissetmesin.) dedi. Sıradan bir cümle değil bu.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Osmanlı devleti yıkılırken kendi parasını basacak milli bankası olmadığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Acı ama gerçek. Devasa bir imparatorluk, dünyaya meydan okuyan, 7 kıtada söz sahibi olan bir imparatorluğun parasını basacak banka yok. Milli bankayı o kurdu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası. Önemli bir işlevi yerine getirdi. Sanayileşme hamlesini başlatan, Batının büyük aşamalar kat ettiği sanayi devrimini yakalamaya çalışan bir lider. Bunun için ‘Ben bilirim, her şey benden sorulur.’ demedi. İzmir’de İktisat Kongresi’ni, bu işin uzmanlarını topladı. ‘Memleketi en hızlı nasıl kalkındırabiliriz?’ Bunu yaptı. Bilgi, birikim, deneyime önem verdi. O, aynı zamanda ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.’ diyerek, siyasi mesajını bütün dünyaya verdi: (Bayrağımın altında özgürce yaşarım. Kimse bana dokunamaz.)” 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün “Savaş meydanlarından kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa, bağımsızlığınızı koruyamazsınız.” sözlerini anımsatarak, “Osmanlı’nın nasıl battığına tanıktır çünkü kendisi. Bu dönemde de Londra’daki tefecilerin esiriydi Osmanlı. Onlar yönetiyorlardı. O kadar ki Duyun-u Umumiye idaresi kurarak devletin bütün gelirleri üzerinde söz sahibi oldular. Duyun-u Umumiye İdaresinde çalışan memur sayısı, Osmanlı’nın Maliye Bakanlığında çalışan memur sayısından daha fazladır.” dedi.

 “Gücünü kullanarak Hatay’ı kazandırdı”

Verilen mücadelenin, elde edilen bağımsızlığın hangi koşullarda olduğunu çok iyi bilinmesi ve çocuklara çok iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “O, bize aynı zamanda Hatay’ı kazandırdı. Hiç dillendirmiyoruz, bir barış döneminde gücünü kullanarak Hatay’ı kazandırdı.” diye konuştu.

Atatürk’ün daha güçlü bir Türkiye’yi her zaman düşlediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bizim mücadelemiz de onun bıraktığı mirası büyütmektir. Bizim, İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ana omurgası, Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak. Bunu yapmak istedi aslında hayatında, çok partili rejime de geçmek istedi ama koşullar elverişli değildi. 1946’de İnönü, çok partili hayata geçti ama yüzyıllık bir süreç içinde yaralar aldık, darbeler, ihtilaller idamlar oldu vesaire. Biz artık ikinci yüzyıla, Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak hedefiyle girmek zorundayız. Darbelerin olmadığı, demokrasinin kökleştiği, geleneklerin oluştuğu, devlette liyakatin olduğu, ‘her şeyi ben bilirim’ anlayışından uzak, devletin kurumlarına her zaman saygı gösterildiği bir süreci başlatmak zorundayız. İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi 82. yılda daha da önem taşıyor. Biz onu, saygıyla, minnetle, şükranla ve rahmetle anıyoruz.”

“Ermenistan’ın bildirisi bölgedeki savaşın sonlanmasına katkı verecektir”

Kılıçdaroğlu, “Ermenistan tarafından kamuoyuna açıklanan bildiri, bölgedeki ateşin düşmesine, savaşın sonlanmasına katkı verecektir. Umarım böyle bir barış süreci tekrar gerçekleşmiş olur.” dedi.

“Umarım Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilaflar son bulur”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “İşgalin sona ermesiyle birlikte bir dostluğun başlayacağını düşünüyorum. Umarım Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilaflar son bulur. İki komşu daha sağlıklı daha tutarlı bir diyalog sürecine başlamış olurlar.” ifadelerini kullandı.

BU BROŞÜRLERDE HAKARET YOK

– Arpalık Aile Şirketi ve kıdem tazminatına ilişkin hazırladığımız broşürler toplatıldı. Ben Zekeriya Öz sadece İstanbul’da var sanıyordum, meğer Anadolu’da da varmış. Bu broşürlerde hakaret yok, içindeki tüm bilgiler doğru…

– Bu broşürü toplatan hakim… Sen hakim falan değilsin açık ve net söylüyorum bunlar Saray’ın satılmış insanlarıdır. Emekli milletvekili olmuş, yetmiyor dört maaş alıyor. Bunu eleştirdik diye Cumhurbaşkanı’na hakaret diyorlar.

DEVLETİ ARPALIĞA DÖNÜŞTÜREN ERDOĞAN’DIR

Bu mahkeme kararların tamamının altında Erdoğan’ın imzası var. Devleti arpalığa dönüştüren Erdoğan’dır. Rüşvet alanları büyükelçi atayan, kişilere 4-beş yerden maaş aldıran da Erdoğan’dır.

BİZİ ALKIŞLASINLAR DİYE SÖYLEMİYORUZ

– Timur Selçuk. Bir besteciydi, yorumcuydu. Besteleri hâlâ kulaklarımızda. Adalet Yürüyüşü’nde müziğiyle bize eşlik etmişti. Ailesine, sevenlerine, sanat dünyasına başsağlığı diliyoruz.

MEDYANIN HAVUZ OLDUĞUNU İSPATLADILAR

– Berat Albayrak’ı en çok eleştirenlerden birisi de benim. Hazine’den sorumlu, ülke felaket durumda, kasa tamtakır ama ortalıkta pembe tabloyla kamuoyuna sunuş yapılıyor. Bu doğru değildi. Gerçekleri milletin bilmesi gerekiyordu.”https://c23079016b2b37240120f4456a3daba0.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

VEZİRİ VERİP ŞAHI KURTARAMAZSIN

– Damat, istifa etti; havuz medyasında tık yok. 27 saat sonra istifa dolayısıyla ancak bir açıklama yapılabildi. Eğer bir ülkeyi anonim şirket gibi yönetmeye kalkarsınız, sonuç budur arkadaşlar.

– Asıl sorumlu bu işin tepesinde olan insandır. Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız. Ama daha önce de söyledim veziri verip şahı kurtaramazsınız.

– Kayınpederle damat ülkeyi yönetiyor. Aralarında kavga çıkmış kimse korkusundan tek kelime edemiyor, yazamıyor. Siz gazeteci misiniz Allah aşkına? Kalemini satan, eleştiri hakkını satandan gazeteci olur mu?

Bize Yazın
Haber ve Reklam için Tıklayın...
BarkoTürk
BarkoTürk.com
Size nasıl yardımcı olabiliriz?