SON DAKİKA
hava 24°


Google News

Başı dertten kurtulmuyor… Ünlü aktör Johnny Depp’e intihal suçlaması

Ünlü aktör Johnny Depp ve gitarist Jeff Beck, ortak albümleri “18”de hapisteki bir adamın şiirinden şarkı sözleri çalmakla suçlanıyorlar …

Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 12:32

/ 25 views kez okundu.


Başı dertten kurtulmuyor… Ünlü aktör Johnny Depp’e intihal suçlaması

Ünlü aktör Johnny Depp ve gitarist Jeff Beck, ortak albümleri “18”de hapisteki bir adamın şiirinden şarkı sözleri çalmakla suçlanıyorlar.

Rolling Stone’un haberine göre, albümde yer alan “Sad Motherfuckin’ Parade” şarkısı, 1964 yılında cinayet ve silahlı soygundan hapis yatmış, kendini “hilekâr” ilan eden Slim Wilson’ın bir şiiri ve şarkısı olan “Hobo Ben”den birkaç satır almış gibi görünüyor.

“Hobo Ben”de yer alan satırlardan bazıları şu şekilde:

Kültürün ve güzelliğin hanımları bu kadar zarif, aranızda bana şarap ikram edecek olan var mı?
Ben perişanım biliyorum ama kokum yok
Ve Tanrı bana içki ısmarlayacak bayandan razı olsun.
Kalın kalçalı Hattie gülerek Nadine’e döndü
Ve dedi ki, ‘O korkak o… çocuğunun gerçekten ihtiyacı olan şey, çocuk, banyo.’

Şarkıdan birkaç satır, Depp ve Beck’in “Sad Motherfuckin’ Parade” şarkısında yer alıyor… “Pervasızım, biliyorum, ama kokum yok”, “Tanrı bana içki ısmarlayacak hanımefendiyi korusun” ve “O korkak o… çocuğunun gerçekten ihtiyacı olan şey, çocuk, banyo” şeklinde.

BELGELEYEN UZMAN UYARDI

Slim Wilson’ın şiirlerini belgeleyen ve Buffalo Üniversitesi’nde profesör olan halkbilimci Bruce Jackson da, Rolling Stone’a şunları söyledi: “Depp ve Beck’in katkıda bulunduğu tüm parçada bulabildiğim sadece iki satır ‘Büyük zaman o. çocuğu’ ve ‘Seviyemi düşürün’”.

“Diğer her şey Slim’in performansından. Hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. 50 yıldır bir şeyler yayınlıyorum ve ilk defa biri bir şeyi yırtıp üzerine kendi adını koymuş.”

Bununla birlikte, rekabetçi bir sözlü gelenek yoluyla aktarılan bir çalışma olan Hobo Ben’in orijinal yazarlığının, telif hakkı sahipliğiyle birlikte izini sürmek imkansız olabilir.

Jackson, şarkı üzerine hak iddia etse de, Jackson’ın tostların transkripsiyonlarının telif hakkına sahip olduğunu ve onu ABD yasalarındaki yazarla eşdeğer hale getirdiğini söyleyen avukat Kevin J Greene, Rolling Stone’a bunun daha etik bir sorun olabileceğini de sözlerine ekledi.