Sanatçı Selma Gürbüz hayatını kaybetti « BarkoTürk

25 Eylül 2021 - 12:51

Sanatçı Selma Gürbüz hayatını kaybetti

İstanbul Modern’de sergisi devam eden sanatçı Selma Gürbüz hayatını kaybetti İstanbul Modern’in sanatçının vefatını duyurduğu sosyal medya …

Sanatçı Selma Gürbüz hayatını kaybetti
Son Güncelleme :

23 Nisan 2021 - 11:00

232 views

İstanbul Modern’de sergisi devam eden sanatçı Selma Gürbüz hayatını kaybetti

İstanbul Modern’in sanatçının vefatını duyurduğu sosyal medya paylaşımında şu ifadeler kullanıldı:

Sanatçı Selma Gürbüz’ü zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kırk yıla yaklaşan kariyerinde zamandan ve mekândan bağımsız, masallar ve mitlerle örülü yapıtlar ortaya koyan sanatçıyı, ‘Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer’ sergisi devam ederken kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Ailesi, sevenleri ve tüm sanatseverlere başsağlığı diliyoruz.

Serginin açılışında yaptığı konuşmada ‘Benim için her sergi bir hesaplaşmadır’ diyen Gürbüz’ü, kendi sözleriyle sonsuzluğa uğurluyoruz:

‘”

Selma Gürbüz kimdir?

1960 yılında İstanbul’da doğan Selma Gürbüz, sanat eğitimin 1980 yılında İngiltere’deki Exeter College of Art Design’da başladı. 1984 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezun oldu. Paris, Roma, Buenos Aires ve Barselona olmak üzere üzere, Japonya’nın farklılaştırmada sergiye giren Gürbüz’ün yapıtları, Londra’daki British Museum, Paris’teki Galerie Maeght Koleksiyonu, İstanbul Modern, Ankara Resim Heykel Müzesi gibi farklı koleksiyonlarda bulunuyor.

İstanbul Modern Şef Küratörü Öykü Özsoy’un küratörlüğünde üstlendiği oğlu sergisi “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi 30 Haziran 2021’e kadar görülebilir.