Araştırma: BioNTech ve Moderna aşıları yıllarca bağışıklık sağlayabilir « BarkoTürk

18 Eylül 2021 - 13:50

Araştırma: BioNTech ve Moderna aşıları yıllarca bağışıklık sağlayabilir

New York Times’ın (NYT) ulaştığı bilgilere göre, bir grup bilim insanı, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının insan vücudunda Covid-19’a karşı …

Araştırma: BioNTech ve Moderna aşıları yıllarca bağışıklık sağlayabilir
Son Güncelleme :

29 Haziran 2021 - 12:28

41 views

New York Times’ın (NYT) ulaştığı bilgilere göre, bir grup bilim insanı, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının insan vücudunda Covid-19’a karşı yıllarca koruma sağlayabilecek güçlü bir bağışıklık reaksiyonu oluşturduğu yönünde deliller elde etti.

ÜÇ VARYANTA KARŞI DA ETKİLİ

Yeni çalışma ayrıca bu iki mRNA aşısının, aşı etkinliğini azalttığı söylenen “beta varyantı” da dahil olmak üzere, Covid-19’un üç varyantına karşı etkili olan yüksek düzeyde nötralize edici antikorlar ürettiğini gösterdi.

Araştırmaya öncülük eden St. Louis’deki Washington Üniversitesi profesörü Ali Ellebedy, “Bu, bağışıklığımızın aşıdan daha dayanıklı olduğuna gösteren iyi bir işaret” şeklinde konuştu.

DÖRT AY SONRA KORUMA SAĞLIYOR

Nature dergisinde de yayımlanan çalışmada, her iki aşının da ilk dozundan yaklaşık dört ay sonra vücudun lenf düğümlerinde, bağışıklık hücrelerini gelecekteki enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak için etkili bir şekilde eğiten germinal merkezlerin hala bulunduğu tespit edildi.

Bilim insanlarının araştırması, aşıların corona virüsün diğer varyantlardan daha bulaşıcı olan “delta varyantı”na karşı etkinliği konusunda ise bir tespitte bulunmuyor.