İngiltere Hükümeti duyurdu: Unlara folik asit katılacak « BarkoTürk

22 Ekim 2021 - 16:31

İngiltere Hükümeti duyurdu: Unlara folik asit katılacak

İngiltere’de hükümet, doğacak bebeklerde sağlık sorunlarını önlemek amacıyla unlara folik asit katılacağını açıkladı. Uzmanların gebeliğin 12 …

İngiltere Hükümeti duyurdu: Unlara folik asit katılacak
Son Güncelleme :

21 Eylül 2021 - 13:40

61 views

İngiltere’de hükümet, doğacak bebeklerde sağlık sorunlarını önlemek amacıyla unlara folik asit katılacağını açıkladı.

Uzmanların gebeliğin 12. haftasına kadar folik asit vitamini kullanılması önerisinin, çoğunlukla uygulanmaması üzerine İngiliz hükümeti yeni bir karar aldı.

Anadolu Ajansı’nın BBC’den aktardığı habere göre, “Ayrık omurga hastalığı” olarak da bilinen “spina bifida”ya karşı koruma sağlayabilen B vitaminin bir türevi olan folik asit vitaminin unlara ekleneceği duyuruldu. Söz konusu uygulamanın, yılda 200’e kadar doğum kusurunu önleyebileceği tahmin ediliyor.

İngiltere Başbakanı ve Sağlık Bakanı uygulamayı destekledi

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, yaptığı açıklamada, “spina bifida” gibi sağlık sorunlarının önlenmesiyle, hastanede tedaviye ihtiyaç duyacakların sayısının da azalacağını savundu. Una, folik asit katan 80’den fazla ülkenin arasında yer alan Avustralya’da ise nöral tüp kusurlarının yüzde 14’e düştüğü belirtildi.

“Yetişkinlerin sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir”

Spinal bifida ve beyni etkileyen nöral tüp bozuklukları (NTD) Birleşik Krallık’ta yaklaşık bin hamileyi etkiliyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da folik asit eklenen unların, anne karnındaki bebek gelişimini iyileştirebileceği ve yetişkinlerin sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabileceği değerlendirmesinde bulundu.