Piknikçilere ‘kene’ uyarısı: Keneler, 900’e yakın hastalığı insanlara nakledebilir « BarkoTürk

29 Kasım 2021 - 08:54

Piknikçilere ‘kene’ uyarısı: Keneler, 900’e yakın hastalığı insanlara nakledebilir

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, havaların ısınması ile ortaya çıkan keneler ile ilgili uyarılarda  bulundu. Kenelerin, 900 …

Piknikçilere ‘kene’ uyarısı: Keneler, 900’e yakın hastalığı insanlara nakledebilir
Son Güncelleme :

30 Mayıs 2021 - 11:12

118 views
Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, havaların ısınması ile ortaya çıkan keneler ile ilgili uyarılarda  bulundu. Kenelerin, 900’e yakın hastalığı insanlara  ve diğer canlılara nakledebileceğine dikkat çeken Ergül, vatandaşlara piknik alanından döndükten sonra vücutlarını kontrol etmelerini önerdi. 
 
Pikniğe gidecek vatandaşların açık renk giysiler giymesi gerektiğini söyleyen Akgün Ergül, “Havaların ısınması ve buna bağlı olarak nemin de artmasıyla birlikte artık keneler doğal ortamı olan doğaya çıkmış oldular. Hal böyle olunca da keneler diğer canlılardan kan emen, vücudundaki enfeksiyonlardan nakleden akarlardır. 900’e yakın hastalığı gerek insanlara, gerekte diğer canlılara hastalık nakledebilmektedirler. O nedenle hayvan besleyenlere vatandaşlarımızın ve diğer vatandaşlarımızın bu konuda çok dikkatli olması lazım. Havaların ısınmasıyla piknik alanlarına özellikle sulak mera gibi yerlere piknik yapmaya giden vatandaşlarımız burada çok dikkatli olması gerekiyor. Açık renkli giysiler giyerek, kenelerin vücutlarına gelip, gelmediğini görmeleri tespit edebilirler. Onun haricinde de hayvan besleyen yetiştiricilerimiz bahçeli ortamlarına veya meraya hayvanlarını çıkardıkları zaman hayvanlarını düzenli olarak keneye karşı ilaçlar ise hayvanlarını ve kendilerini korumuş olurlar” dedi.

“Piknikten dönünce vücudunuzu kontrol edin”

Ergül, vatandaşların doğal ortamlardan döndükten sonra kendilerini kontrol etmeleri gerektiğini söyleyerek, ifadelerini kullandı. (İHA)