DOLAR 31,0130 % 0.29
EURO 33,5515 % 0.3
GRAM ALTIN 2.022,50 % 0,52
ÇEYREK A. 3.306,78 % 0,52
BITCOIN 1.606.241 -1.464
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 11°


Google News

Sinan Ateş cinayetini soran VOA muhabirine ‘İşine bak’ diyen Bahçeli’ye tepki: “Bizim işimiz tam olarak bu; beğenseniz de beğenmeseniz de gazeteciler soru sorar, soracak!” 

“Yazıcıoğlu’nun yaptığı gibi, herkesin işine bakması halinde bu sorulara da gerek kalmayacağı kesindir”

Son Güncelleme :

24 Ocak 2023 - 18:36

/ 91 views kez okundu.
Sinan Ateş cinayetini soran VOA muhabirine ‘İşine bak’ diyen Bahçeli’ye tepki: “Bizim işimiz tam olarak bu; beğenseniz de beğenmeseniz de gazeteciler soru sorar, soracak!” 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, gazetecilerin; öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş ile ilgili TBMM’de yönelttiği soruya “İşine bak” yanıtını vermesi basın meslek örgütlerinde tepkiye yol açtı.

MHP Lideri Bahçeli bugün TBMM Grup toplantısı sonrasında salondan ayrılıp koridora çıktığı sırada Amerika’nın Sesi / VOA muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu‘nun Ankara’da 30 Aralık’ta öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş ile ilgili sorusuna ise “İşine bak, haydi” karşılığını verdi.

14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimlere ilişkin soru soran gazeteciye “Siz beni dinlememişsini o anlaşılıyor” diyen Bahçeli, gazetecinin Sinan Ateş cinayetine ilişkin sorusuna ise yanıt vermeyerek “Hadi işine bak, hadi bakayım” ifadeleriyle tepki gösterdi. ” />

Bahçeli’ye tepki gösteren basın meslek örgütlerinden yapılan açıklamalar şöyle:

“Gazeteciyi engellemek soruları ortadan kaldırmaz”

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici: Gazetecinin sorusuna vereceği yanıtı olmayan siyasetçi böyle yapar… Azarlayarak, tartaklayarak cevap vermiş olmaz… Gazeteciyi engellemek soruları ortadan kaldırmaz… 


“Gazetecilerin görevi susmak değil konuşmak ve yazmaktır”

Parlamento Muhabirleri Derneği: Bugün karanlık eller tarafından katledilişinin 30. yılında saygıyla andığımız Uğur Mumcu ‘İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil sustukları şeylerden de sorumludurlar’ diyor. Gazetecilerin görevi susmak değil konuşmak ve yazmaktır. En temel işleri de soru sormaktır.


Bugün MHP grup toplantısı çıkışında, geçtiğimiz haftalarda da İYİ Parti ve CHP grup toplantılarında, gazetecilerin liderlere soru sorma girişimlerinin hoyratça hatta fiziki müdahaleye varacak kadar ileri gidip, engelleme girişimleri dikkat çekmektedir. 
“Yazıcıoğlu’nun yaptığı gibi, herkesin işine bakması halinde bu sorulara da gerek kalmayacağı kesindir”

Çağdaş Gazeteciler Derneği: MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, bugün kendisine Erdoğan’ın adaylığı ve Sinan Ateş cinayetine ilişkin soru sormak isteyen gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’na, ‘İşine bak, hadi bakalım’ diyerek verdiği üslupsuz karşılığı kınıyoruz. Gündemdeki konulara ilişkin soru sorarak tam da işini yapan bir gazeteciye karşı takınılan bu tutum, açıkça hedef göstermektir. Yazıcıoğlu’nun yaptığı gibi, herkesin işine bakması halinde bu sorulara da gerek kalmayacağı kesindir. 


“Bizim işimiz tam olarak bu; beğenseniz de beğenmeseniz de gazeteciler soru sorar, soracak!” 

DİSK Basın-İş: Meclis’te Devlet Bahçeli’ye soru soran üyemiz Yıldız Yazıcoğlu vekillerin müdahalesine maruz bırakıldı. Bahçeli ise ‘İşine bak’ yanıtı verdi. Bahçeli’ye hatırlatırız, bizim işimiz tam olarak bu! Beğenseniz de beğenmeseniz de gazeteciler soru sorar, soracak! 


Meslektaşımızın sorularını yeniden soruyoruz: Meclis’te karar alınmazsa Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağı tartışılıyor. Çözüm nedir? Sinan Ateş cinayetiyle ilgili iddialara ne diyorsunuz? 


“Meclis’te, sokakta ve iş yerlerinde gazeteciler sürekli saldırıya uğruyor”

Meclis’te, sokakta ve iş yerlerinde gazeteciler sürekli saldırıya uğruyor. Üyemiz Yıldız Yazıcıoğlu’na yönelik tutum yeni değil. Biz ne olursa olsun işimize bakmaya devam edeceğiz. Gazeteciler gazetecilik yapmayı sürdürüyor, sürdürecek. 


“Basın hürdür, sansür edilemez!”

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi: İşimizi yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. İşimizin yüz akı Yıldız Yazıcıoğlu’na yapılanı kabul etmiyoruz. Yıldız Yazıcıoğlu’na Yüce Meclis’in çatısı altında yapılan saldırıyı kınıyoruz. Basın hürdür, sansür edilemez! 


Gazetecilikte Kadın Koalisyonu: Gazetecilerin işi haklarında açılan davalarla mücadele etmek gibi görülse de onların asıl görevi kamuyu aydınlatan sorular sormaktır. Yıldız Yazıcıoğlu’na yapılan bu saygısızlık kabul edilemez. Gazeteciler kimsenin kuklası değildir, soru sormaktan alıkonulamazlar.” 

TIKLAYIN | Bahçeli’den Sinan Ateş cinayetini soran gazeteciye: İşine bak!