DOLAR 31,2223 % 0.06
EURO 33,9472 % 0.22
GRAM ALTIN 2.043,43 % 0,14
ÇEYREK A. 3.341,00 % 0,14
BITCOIN 1.908.182 7.362
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava


Google News

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’tan Kemal Kılıçdaroğlu açıklaması

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’tan Kemal Kılıçdaroğlu açıklaması

Son Güncelleme :

27 Ocak 2023 - 12:12

/ 106 views kez okundu.
TİP Genel Başkanı Erkan Baş’tan Kemal Kılıçdaroğlu açıklaması

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun aday olduğunu ilan etmesi durumunda CHP’nin seçim beyannamesini inceleyerek karar verebileceklerini; ancak CHP liderinin Altılı Masa’nın ortak adayı olarak ilan edilmesi durumunda ise “hangi mutabakatın adayı olduğuna bakmak zorunda” olduğunu söyledi. İsim tartışmasını şimdiden yapmak istemediğini ifade eden Baş, kişiler belli olduktan sonra yayınlanacak seçim beyannamelerine bakarak net bir karar verebileceklerini ifade etti.

Fatih Portakal‘ın Youtube kanalında seçim gündemine ilişkin soruları yanıtlayan Baş, şunları kaydetti:

“Bu hafta itibariyle emek ve özgürlük ittifakı başkalarının yağmadığını yapacak. Sendikalara, meslek odalarına, gençlik ve kadın örgütlerine gideceğiz, bizim kaygılarımız budur ve ne yapmamız gerektiğini sizinle konuşmaya geldik. Burada cumhurbaşkanı adayı önerileri de alabiliriz. O verileri topladıktan sonra kendi toplantımızda oturacağız ve ihtiyaç duyduğumuzda kendi adayımızı çıkaracağız. Biz doğru olanın ilk turda kazanmak olduğunu söylüyoruz ama dayatmaları kabul etmeyeceğimizi de söylüyoruz. Tek adam belirlensin sistemine karşı mıyız biz, sadece altı kişinin belirlemesine de karşıyız. Bu memlekette 20 yıldır AKP İktidarına karşı mücadele eden milyonlarca insan var. İnsan gidip kadın dernekleriyle konuşmadan cumhurbaşkanı adayı belirleyebilir mi! Altılı Masa Türkiye’yi başka türlü yöneteceğim diyecek ama altı siyasi parti dışında bir tek siyasi partiyle sendikayla görüşmeyecek, böyle bir şey olabilir mi!”

(Ahmet Türk, Kılıçdaroğlu ismine sıcak bakabileceklerini söyledi. Siz Kılıçdaroğlu ismine TİP olarak nasıl bakıyorsunuz?) Mesele şu isim atrtışmasını niye yapmıyorum Kılıçdaroğlu üzerinden örnekleyerek vericem bunu. Kemal Kılıçdaroğlu, derse ki ben adayım ben alırım CHP’nin seçim beyannamesini, bakarım, derim ki evet buna şu nedenle oy verilir bu nedenle oy verilmez. Ama altılı masanın adayı Kılıçdaroğlu söz konusu olduğunda olduğunda hangi mutabakatın adayı olduğuna bakmak zorundayım.

Örnek veriyorum: Ben biliyorum ki kişi olarak Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin taraftarı, uygulanmasını istiyor. Mesela bu benim oy vermem için çok pozitif bir şey. Ama altılı masa ne diyecek? Benim için önemli olan, altılı masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Sözleşmesi için ne diyecek? O yüzden bugün itibariyle isim tartışmasına girmek istemiyorum ama önümüze bir aday ve programlar gelir tavrımızı net bir şekilde ortaya koyarız.”